Plepi i bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Populus alba

Plepi i bardhë është një specie e plepit me prejardhje nga Maroko por që rritet edhe në Gadishullin Ballkanik, Gadishullin Iberik, Evropën qendrore (Gjermani, Poloni, etj.) si dhe në disa pjesë të Azisë. Ajo rritet në vende me lagështi, shpesh në brigjet pranë lumenjëve, liqeneve e detërave, në rajonet me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë e të butë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]