Poema pedagogjike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Poema Pedagogjike (Rusisht: Педагогическая поэма - Pedagogičeskaâ poèma), përkthyer në anglisht si " Rruga për në jetë", është një roman nga Anton Makarenko, shkruar mes viteve 1925 - 1935 dhe botuar në tri pjesë në vitet 1933 - 1935. Pjesa 1 e romanit doli në vitin 1933 (viti XVIII Almanac, pjesa 3), Pjesa 2 në 1935 (Viti XVIII Almanak, libri 5) dhe pjesa 3 më vonë në të njëjtin vit (Viti XVIII Almanak, Libri 8). Si një botim i veçantë, libri doli në vitin 1937, përmes Khudozhestvennaya Literatura. Llogaria e imagjinuar e punës së Makarenkos në dy qendrat e rehabilitimit për të miturit (Kolonia Gorky dhe komuna e punës Dzerzhinsky) doli me një deduksion për "shefin, mikun dhe mësuesin tonë Maksim Gorki". Ky i fundit kishte një rol të rëndësishëm në krijimin, zhvillimin dhe botimin e romanit. Ai vizitoi të dy kolonitë dhe mbante korrespondencë me Makarenkon. "Eksperimenti juaj i suksesshëm arsimor dhe jashtëzakonisht i rëndësishëm është i një rëndësie mbarëbotërore", shkroi ai në një nga letrat e tij. [1]

Megjithë suksesin e eksperimenteve arsimore të Makarenkos, ato shkaktuan polemika dhe shumë debate midis kolegëve të tij sovjetikë. Në vitin 1938 ai u nderua me Urdhërin e Banerit të Kuq të Punës , por vetëm për këtë roman shumë të suksesshëm si një klasik sovjetik, [2] e jo edhe për punën e tij si një edukator inovativ dhe punonjës social. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Preface to Learn to Live". ww.amazon.com. Marrë më 2015-01-13.
  2. ^ Gorkin, A. P. the Russian Pedagogical Encyclopedia. Moscow 1993.
  3. ^ "Anton Semyonovich Makarenko". The Makarenko site. Marrë më 2014-01-13.