Jump to content

Pocahontas II: Journey to a New World

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pokahontas II: Udhëtim në një Botë të Re
Regjia nga
Shkruar nga
ProdhuesiLeslie Hough
Luajnë
MuzikaLennie Niehaus

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios Home Entertainment
Data e publikimit
25 gusht 1998
Kohëzgjatja
72 minuta[1]
ShtetetShtetet e Bashkuara
Kanada
Australia[1]
GjuhaAnglisht

Pocahontas II: Journey to a New World (Shqip: Pokahontas II: Udhëtim në një Botë të Re) është një vazhdim amerikan i vitit 1998, videofilm, i filmit të Disney të vitit 1995, Pokahontas. Ndërsa filmi i parë trajtonte takimin e saj me John Smith dhe ardhjen e kolonëve britanikë në Jamestown, vazhdimi përqendrohet në udhëtimin e Pokahontas në Angli me John Rolfe për të negociuar për paqen midis dy kombeve, megjithëse vdekja e saj është hequr nga fundi i filmit.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Londër, John Smith i zë pritë një grup ushtarësh me një urdhër për arrestimin e tij dhe supozohet i vdekur në ballafaqimin që pasoi; Guvernatori Ratcliffe e ka gënjyer Mbretin James (duke qenë një mik personal i mbretit) dhe e ka inkuadruar Smithin si tradhtar nga filmi i parë në një komplot për të shpallur luftë kundër fisit Powhatan dhe për të marrë arin që ai ende beson se ata e zotërojnë, të gjithë. duke iu shmangur dënimit për krimet e veta. Për të parandaluar luftën, Mbreti dërgon një diplomat të ri, John Rolfe, për të sjellë shefin Powhatan në Angli për negociata. Në Botën e Re, Pokahontas, vajza e Powhatanit, mban zi për vdekjen e John Smith, por përfundimisht është në gjendje të vazhdojë përpara. John Rolfe mbërrin së shpejti, i përshëndetur nga civilë anglezë (të cilët deri tani janë vendosur në Jamestown) dhe një Pokahontas kurioze. Rolfe përfundimisht flet me Powhatan, por ai refuzon ta shoqërojë atë në Angli, kështu që Pokahontas shkon në vend të babait të saj, duke besuar se ajo mund të sjellë paqen midis dy kombeve. Powhatan dërgon një truproje, Uttamatomakkin (Uti) për të shoqëruar Pokahontasin. Rolfe dhe Pocahontas kanë një fillim të vështirë, por gradualisht ngrohen me njëri-tjetrin.

Në Angli, Rolfe largohet me Pokahontas në rezidencën e tij dhe takohet me Mbretin James dhe Mbretëreshën Anne, por James refuzon të takohet me Pokahontas pavarësisht lutjeve të Rolfe. Në vend të kësaj, sipas sugjerimit të Ratcliffe, James fton Rolfe dhe Pokahontas në një top të ardhshëm dhe i premton se nëse Pokahontas i bën përshtypje duke vepruar "i civilizuar", ai do të parandalojë që armada të lundrojë në Jamestown, por nëse ajo nuk e bën, ai do të shpallë luftë. Duke ditur se Ratcliffe manipuloi qëllimisht Mbretin, Rolfe dhe shërbëtorja e tij, zonja Jenkins, e edukojnë Pokahontasin në mënyrat e etikës britanike për ta përgatitur atë. Në ballo, Pokahontas fiton Mbretin dhe Mbretëreshën me lajka dhe pothuajse arrin të parandalojë luftën, por një karrem i ariut i organizuar nga Ratcliffe dhe i shijuar shumë nga fisnikëria snob, e zemëron Pokahontasin dhe ajo e akuzon hapur Mbretin për sjellje të egër. Me Ratcliffe duke i pëshpëritur në vesh, James i zemëruar urdhëron Pokahontas dhe Uti të burgosen në Kullën e Londrës dhe i shpall luftë fisit Powhatan.

Në shtëpinë e tij, një Rolfe i dëshpëruar i afrohet një i huaji me kapuç, i cili e ndihmon atë të thyejë Pokahontasin dhe Utin nga kulla dhe t'i çojë në një han, ku burri zbulon se është John Smith. Smith i lutet Pokahontasit të qëndrojë i fshehur me të, por ajo merr këshillën e Rolfit dhe vendos të përpiqet të ndalojë luftën për herë të fundit. Ajo përballet hapur me Mbretin në pallat dhe zbulon Smithin, duke dëshmuar kështu se Ratcliffe kishte gënjyer gjatë gjithë kohës. Duke kuptuar tradhtinë e Ratcliffe, James dërgon një batalion (midis tyre Pocahontas, Smith, Rolfe, Uti dhe miqtë e tyre kafshë) për të ndaluar armadën dhe për të ndaluar Ratcliffe. Ata janë të suksesshëm në ndalimin e anijeve përpara se të lundrojnë, por Ratcliffe refuzon të heqë dorë dhe përpiqet të vrasë Pokahontasin. Smith shfaqet dhe lufton me Ratcliffe një për një derisa Ratcliffe nxjerr një armë, por para se të mund të qëllojë, Rolfe e godet atë në bord me direkun e anijes. Ratcliffe kthehet në port, ku ai arrestohet nga Mbreti.

Smith merr një falje mbretërore dhe anijen e tij nga Mbreti si shenjë faljeje. Ndërkohë, Pocahontas dhe Rolfe shfaqen në prag të pranimit se e duan njëri-tjetrin. Përpara se të munden, Smith shfaqet dhe i lutet Pokahontasit që ta shoqërojë në udhëtimet e tij të reja nëpër botë, por Pokahontas zgjedh ndryshe dhe ajo dhe Smith ndahen si miq. Ndërsa Pocahontas më vonë përgatitet të kthehet në Jamestown, ajo gjen Rolfe duke e pritur atë në anije, pasi kishte zgjedhur të shkonte dhe të jetonte me të në Jamestown (me Uti që mbetet në Londër në vend të tij). Ata puthen ndërsa anija lundron drejt perëndimit të diellit.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Irene Bedard (Judy Kuhn, zëri i këndimit) si Pokahontas: personazhi kryesor. Duke dëshiruar paqe të përjetshme mes Anglisë dhe popullit të saj, ajo udhëton për në Londër si diplomate, duke rënë në dashuri me John Rolfe gjatë rrugës.
 • Billy Zane si John Rolfe: diplomati i dërguar për të sjellë shefin Powhatan në Angli dhe i cili bie në dashuri me Pokahontasin deri në atë pikë sa ai ngrihet kundër Ratcliffe dhe mbretit James.
 • Donal Gibson si Kapiteni John Smith: Dashuria dikur e Pokahontas, e supozuar e vdekur pas një përballeje me Ratcliffe. Më vonë ai rishfaqet për të ndihmuar Pokahontas dhe John Rolfe kundër Ratcliffe. Gibson zëvendëson vëllain e tij më të madh, Mel, i cili dubloi Smithin në filmin e parë.
 • David Ogden Stiers si Guvernatori Ratcliffe: zuzari kryesor. Pasi ka gënjyer Mbretin James për ngjarjet në Jamestown, Ratcliffe bëhet më i vendosur se kurrë për të shkuar në luftë me Powhatans në mënyrë që të gjejë thesarin e tij të spekuluar në mënyrë të rreme. Për shkak të miqësisë dhe ndikimit të tij mbi Mbretin, Ratcliffe është sundimtari i Anglisë në të gjitha, përveç emrit.
 • John Kassir si Meeko: Rakuni i përkëdhelur i Pocahontas, gjithnjë në kërkim të argëtimit.
 • Russell Means si Shefi Powhatan: Babai i Pokahontas dhe shefi i Powhatans. Ai refuzon të udhëtojë në Angli, kështu që Pokahontas shkon në vend të tij.
 • Frank Welker si Flit: Kolibri miqësor i Pokahontasit, tani më i ngrohtë ndaj të huajve se më parë.
 • Linda Hunt si Gjyshja Shelgu: Kujdestare shpirtërore e Pokahontas. Ajo këshillon Pokahontasin të shkojë në Angli për paqe.
 • Danny Mann si Percy: dikur qeni i përkëdhelur i Ratcliffe, tani jeton me Pocahontas dhe Meeko në Jamestown.
 • Michelle St. John si Nakoma: Mikesha më e mirë e Pokahontas.
 • Jim Cummings si Mbreti James: Mbreti i Anglisë. Ndonëse ka një qëllim të mirë, ai portretizohet si një bufon me mendje të thjeshtë, i cili manipulohet shumë lehtë nga Ratcliffe.
 • Finola Hughes si Mbretëresha Anne: Gruaja e James, disi më inteligjente dhe e hapur se burri i saj.
 • Jean Stapleton si Mrs. Jenkins: Shërbëtorja e shtëpisë me qëllim të mirë të John Rolfe.
 • Brad Garrett si Uttamatomakkin: Truproja e Pokahontas, dërguar nga Powhatan për ta ruajtur atë. Nofka e tij është "Uti".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Pocahontas II: Journey to a New World (1998)". Allmovie (në anglisht). Marrë më 18 maj 2020.