Poliandria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Poliandria është një formë raportesh familjare në të cilën një grua krijon marrëdhënie martesore me dy ose më shumë burra në të njëjtën kohë. Poliandria është në kontrast me poligjininë. Nëse një martesë përfshin një numër të shumtë të pjesëmarrësve nga të dy gjinitë "bashkëshortë dhe bashkëshorte", atëherë mund të quhet poligami (poligamizëm): martesë grupore ose e bashkuar. Në përdorimin e saj më të gjerë, poligamia i referohet marrëdhënieve seksuale të një femre me disa meshkuj brenda ose jashtë martesës. [1] [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McCullough, Derek; Hall, David S. (27 shkurt 2003). "Polyamory - What it is and what it isn't". Electronic Journal of Human Sexuality. 6. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Zeitzen, Miriam Koktvedgaard (2008). Polygamy: a cross-cultural analysis. Berg. fq. 3. ISBN 1-84520-220-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)