Policia gjyqësore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Policia gjyqësore ose policia e drejtësisë janë (në varësi të vendit dhe sistemit ligjor) ose një degë, agjenci e veçantë policie ose lloji i detyrës që kryhet nga strukturat e zbatimit të ligjit në një vend. Termi polici gjyqësore është kryesisht një titull funksional, rol të cilin e marrin përsipër elementë të forcës më të madhe policore që veprojnë nën drejtimin e drejtpërdrejtë të prokurorit. Ato ekzistojnë kryesisht për t'i ofruar prova prokurorit. Ata mund të arrestojnë dhe marrin në pyetje të dyshuarit, të bëjnë rreshtime, të marrin në pyetje dëshmitarët dhe madje të marrin në pyetje jo të dyshuarit.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ORGANIZATION AND RESPONSIBILITIES OF THE ITALIAN JUDICIAL POLICE | Office of Justice Programs". www.ojp.gov. Marrë më 2022-01-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)