Polokwane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Polokwane
Qytet
noform
Pamje e një rruge në Polokwane
Vendndodhja
Polokwane is located in Afrika Jugore
Polokwane
Polokwane

Koordinatat: 23°54′J 29°27′L / 23.900°J 29.450°L / -23.900; 29.450

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Limpopo
Komuna Polokwane
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 106,84[1] km2
Lartësia 1,310 m (m.n.d.)
Popullsia 130,028[1] banorë
Dendësia 1,200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1886
Kodi Postal 0699 (rruga)
0700 (kuti postare)
Prefiksi 015
Faqja Zyrtare polokwane.co

Polokwane (UK /ˌpɒləˈkwɑːnɪ/[2], që do të thotë "Vendi i Sigurisë" në Sotho Veriore[3][4][5]), që nga themelimi i qytetit kishte emrin Pietersburg deri në shkurt 2005, është kryeqyteti i provincës Limpopo, në Afrikën e Jugut. Është qendra më e madhe urbane e Afrikës së Jugut të Gauteng. Polokwane ishte një nga qytete që u mbajt 2010 FIFA Kupa e Botës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua në vitin 1886 dhe u emërua “Pietersburg” në nder të komandant gjeneralit Piet Joubert. Qyteza u bë zyrtarusgt qytet më 23 prill 1992; më 25 shkurt 2005, qeveria vendosi të ndryshoj emrin e qytetit në “Polokwane”, një emër që në përgjithësi ishte në përdorim nga folësit e gjuhës sotho.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polokwane përmban një klimë semiaride nën klasifikimin klimatik Köppen. Përkundër pozicionit të saj në Tropikën e Bricjapit,[6] klima është e rrënuar nga pozicioni i saj në një rrafshnajë 1,230 metra mbi nivelin e detit.[7] Temperaturat mesatare arrijnë rreth 21-22 °C në janar dhe bien në 11 °C në korrik.[7] Si me pjesën më të madhe të territorit të Afrikës së Jugut, Polokwane ka përjetuar stinë të ngrohta gjatë dekadës së fundit sesa mesatarja e saj afatgjatë. Polokwane ka një klimë të thatë me një sezon veror me shi dhe një magji të theksuar gjatë dimrit. Reshjet mesatare vjetore janë 495 mm, me muajin dhjetor ose (më rrallë) janar muaji më i keq dhe korriku më i thatë.[8]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i Golfit u themelua në vitet 1800. Fusha e golfit përbën prej 18 vrimave.

Klubi i Cricket është një nga klubet më të vjetra të vendit që u themelua më 1902.[9]

Winners Park F.C., Black Leopards F.C., Polokwane City F.C., dhe Baroka F.C. janë klube jugafrikane të bazuara në qytet.

Stadiume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Main Place Polokwane". Census 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Polokwane". Collins Dictionary. n.d. Marrë më 24 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Polokwane | South Africa". Encyclopedia Britannica. Marrë më 2018-06-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Polokwane - The Heart of the Limpopo Province". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shkurt 2010. Marrë më 15 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Our history". Komuna Lokale Polokwane. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-12-25. Marrë më 2009-09-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Profiles: History of Polokwane". The African Executive. 12–19 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 10 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Peter Baxter. "Polokwane". WhyGo: South Africa. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2010-04-12. Marrë më 10 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ GHCN monthly rainfall Pietersburg, NGDC, 1932-1992
  9. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-12-25. Marrë më 2010-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
  10. ^ "Peter Mokaba Stadium: the stadiums for the 2010 FIFA World Cup South Africa". FIFA. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2010-05-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)