Porfirio Díaz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Porfirio Díaz
Porfirio Diaz en 1867.png
Presidenti i 29-të i Meksikës
1 dhjetor 1884 – 11 maj 1911
Paraardhësi: Manuel González Flores
Pasardhësi: Francisco León de la Barra
17 February 1877 – 1 dhjetor 1880
Paraardhësi: Juan N. Méndez
Pasardhësi: Manuel González Flores
28 nëntor 1876 – 6 dhjetor 1876
Paraardhësi: José María Iglesias
Pasardhësi: Juan N. Méndez
Të dhënat personale
Lindi më: 15 shtator 1830
Lindi në: Oaxaca de Juárez, Oaxaca, Meksikë
Vdiq më: 2 korrik 1915 (84 vjet)
Vdiq në: Paris, Francë
Profesioni: Politikan, oficerë ushtarak
Partia politike: Partia Kombëtare Porfiriste
Partia Kombëtare e Rektualizmit (më parë Partia Liberale)
Bashkëshortja Delfina Ortega Díaz (1867-1880)
Carmen Romero Rubio(1881-1915)
Fëmijë Deodato Lucas Porfirio (1875–46)
Luz Aurora Victoria (1875–65)
Porfirio Díaz

José de la Cruz Porfirio Díaz Mori (Spanjisht: [poɾˈfiɾjo ði.as]; 15 shtator 1830 – 2 korrik 1915) ishte gjeneral dhe politikan meksikanë i cili shërbeu si President i Meksikës për 31 vite.

Një veteran i Luftës së Reformës (1858-60) dhe ndërhyrjes franceze në Meksikë (1862-67), Díaz u ngrit në rangun e gjeneralit, duke udhëhequr trupat republikane kundër sundimit të imponuar nga francezët e perandorit Maximilian.

Pasi Díaz e shpalli veten fitues i një mandati të tetë në detyrë në vitin 1910, kundërshtari i tij elektoral, Francisco I. Madero, lëshoi planin e San Luis Potosí duke bërë thirrje për rebelim të armatosur kundër Díaz, duke çuar në shpërthimin e revolucionit meksikan. Pasi Ushtria Federale pësoi një numër humbjesh ushtarake kundër forcave që mbështesin Madero, Díaz u detyrua të jepte dorëheqje në maj 1911 dhe shkoi në mërgim në Paris, kryeqyteti i Francës, ku vdiq katër vjet më vonë.