Porti i Mersinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Porti i Mersinit ( turqisht ), aka Mersin International Port (MIP), është një port i madh i vendosur në bregun verilindor të Detit Mesdhe ,në Mersin, në Turqinë jugore. Është porti i dytë më i madh i vendit pas Ambarlit, pranë Stambollit. Në pronësi të Hekurudhës Shtetërore Turke (TCDD), e drejta e tij operative është transferuar më 11 maj, 2007 për PSA - Akfen konsorcium për një periudhë prej 36 vjetësh.  


Lidhja hekurudhore e portit sjell trafik të rëndë të trenave në Mersin, nëpërmjet vijës kryesore Adana-Mersin . Infrastruktura hekurudhore brenda Portit të Mersinit është një nga më të mirat në Turqi me Derince .   Ka 4 rampa hekurudhore. Kontejnerët mund të trajtohen pa ndonjë nevojë për shmangije. 5 nga anijet kanë lidhje hekurudhore, ku ngarkimi / shkarkimi në / nga anijet mund të bëhet direkt. [1]  


Porti ka ngarkesa të mëdha, enë, Ro-Ro dhe terminale të naftës.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uysal, Onur. "Railway Connected Ports of Turkey", Rail Turkey, 12 Feb 2014
  2. ^ "Ports of Turkey-Port of Mersin (TCDD) & ATAŞ Refinery". Cetrrahoğullaerı. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2009-02-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)