Jump to content

Mersini

Coordinates: 36°48′N 34°38′E / 36.800°N 34.633°E / 36.800; 34.633
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mersin
Ndërtesa Mersin Halevi nga perëndimi
Ndërtesa Mersin Halevi nga perëndimi
Mersini is located in Earth
Mersini (Earth)
Koordinatat: 36°48′N 34°38′E / 36.800°N 34.633°E / 36.800; 34.633
ShtetiTurqia Turqia
RajoniMesdheu
ProvincaMersin
Qeveria
 • KryetariVahap Seçer (CHP)
Sipërfaqja
 • Komunë metropolitane15.485 km2 (5,979 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
1.590 km2 (610 sq mi)
 • Metro
1.590 km2 (610 sq mi)
Lartësia mbidetare
10 m (30 ft)
Popullsia
 (2019[1])
 • Komunë metropolitane1.868.757
 • Dendësia120/km2 (300/sq mi)
 • Sipërfaqja urbane
1.050.301
 • Dendësia urbane660/km2 (1,700/sq mi)
 • Metro
1.050.301
 • Dendësia metro660/km2 (1,700/sq mi)
Zona kohoreUTC+3 (TRT)
Kodi postar
33XXX
Prefiksi(+90) 324
Targat e automjeteve33
Faqja zyrtareMersin

Mersin është qytet në jug të Turqisë. Ndodhet në bregdet të Detit Mesdhe, rreth 65 kilometra në jugperëndim të Adanës.

Sipas vlerësimit të fundit të vitit 2020, popullsia e Provincës Metropolitane ishte 1,868,757 banorë, të cilët 1,050,301 jetonin në zonën e ndërtuar (ose metro) të përbërë nga 4 rrethet urbane, duke e bërë atë zonën e 12-të të ndërtuar me milioner në Turqi.[2] Ndërsa urbanizimi vazhdon drejt lindjes, po krijohet një rajon metropolitan më i madh me Tarsus dhe Adana me më shumë se 3,3 milionë banorë, Zona Metropolitane Adana-Mersin dhe shtrihet në pjesën perëndimore të Çukurovës, një rajon gjeografik, ekonomik dhe kulturor.

Mersini është një qendër e rëndësishme e ekonomisë së Turqisë dhe porti më i madh detar i Turqisë ndodhet në qytet. Nofka e Mersinit në Turqi është "Perla e Mesdheut" (turqisht: Akdeniz'in İncisi), dhe qyteti priti Lojërat Mesdhetare 2013. Mersini është kryeqyteti provincial i provincës me emër Mersin të Turqisë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.citypopulation.de/en/turkey/admin/
  2. ^ https://www.nufusu.com/il/mersin-nufusu