Posidonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Coordinates: 37°14′N 24°32′E / 37.23°N 24.53°E / 37.23; 24.53

Posidonia është një fshat dhe ish komunë në ishullin e Syros ne Greqi.Që nga reforma e qeverisjes vendore të vitit 2011 është pjesë e komunës Syros-Ermoupoli, prej të cilës është njësi komunale. [1] Popullsia ishte 3,893 banorë në regjistrimin e vitit 2011 dhe sipërfaqja e tokës është 23.705 km² [2]. Njësia komunale ndan ishullin Syros me njësitë komunale të Ano Syros dhe Hermupolis. Gjithashtu i njohur si Dellagrazia (emri i marrë nga një kishë e vogël Maria Della Grazia).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kallikratis law Arkivuar 12 korrik 2017 tek Wayback Machine Ministria e brendshme e Greqisë (Greqisht)
  2. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF). Shërbimi statistikor kombëtar i Greqisë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)