Prangat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një person i vënë në pranga pas shpine.

Prangat janë pajisje shtrënguese të krijuara për të siguruar kyçet e duarve të një individi në afërsi me njëri-tjetrin. Ato përbëhen nga dy pjesë, të lidhura së bashku me një zinxhir, një menteshë ose shirit të ngurtë. Çdo pranga ka një krah rrotullues i cili angazhohet me një arpion që e pengon atë të hapet pasi të mbyllet rreth kyçit të dorës së një personi. Pa çelës, prangat nuk mund të hiqen pa njohuri të specializuara dhe personi i prangosur nuk mund të lëvizë kyçet e dorës më shumë se disa centimetra ose centimetra larg njëri-tjetrit, duke i bërë shumë detyra të vështira ose të pamundura.

Prangat përdoren shpesh nga agjencitë e zbatimit të ligjit në mbarë botën për të parandaluar që kriminelët e dyshuar të arratisen nga paraburgimi i policisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]