Prelë Milani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Prelë Milani ka lindur në vitin 1963, dhe i diplomuar në Universitetin "Luigj Gurakuqi" të qytetit të Shkodrës në fakultetin Histori-Gjeografi, ka mbaruar “Akademin e Policisë” Tiranë. Prëla është i specializuar për Histori moderne. Anëtar i "Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë”, anëtar i "Unionit të Gazetarëve Profesionistë të Veriut". Kryeredaktor i parë i gazetës "Dukagjini" dhe redaktor që nga themelimi i saj në vitin 2003.

Veprimtaria[redakto | përpunoni burim]

Prël Milani është botues i shumë librave, që fillojnë me atë të vitit 2001, Satira, “Qaj e qesh për Shtetin”, “Bibla në vargje” poezi 2002, “Dukagjini ynë” vëllime Antologji letrare 2004, e shumë libra monografikë, si ato kushtuar Deputetit historik të Dukagjinit Prof. Kolë Prela, me monografin kushtuar legjendës së futbollit “Dodë Tahiri”, kohët fundit pronovoi librin ku i dedikohet burrit të Nanmavriqit të Shalës Ndok Gjeloshi, “Atentati” që tronditi dy Shtete, etj.

Shih edhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]