Prepoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Prepol
Qytet
Njohur si Sanxhak
noform
Pamje nga Prijepolja
Stema_figura
Emblema e Prepolit
Vendndodhja
Prepol is located in Serbia
Prepol
Prepol
43°22′11″V 19°38′16″L / 43.369833°V 19.637666°L / 43.369833; 19.637666Koordinatat: 43°22′11″V 19°38′16″L / 43.369833°V 19.637666°L / 43.369833; 19.637666
Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Distrikti Zllatibori
Partia SNS
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 15,031 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Serbet , Boshnjaket dhe Malazezet
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Kodi Postal 31300
Prefiksi 033
Targa PP
Faqja Zyrtare http://www.opstinaprijepolje.rs/Opstina-Prijepolje-Pocetna__lat

Prepol (serbisht: Пријепоље/Prijepolje) është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në Serbi.

Pak histori[redakto | përpunoni burim]

Qyteti i Prepolit ishte ne fillimet e saj qyteze e vogel ne territorin osman. Qyteze e vogel dhe pak e zhvilluar,por me perfundimin e luftes se dyte boterore dhe me forminin e Republikes Federative te Jugosllavise,Prepoli zhivollohet mjaft shume dhe behet qender e qarkut te Zllatiborit ose pjeses se njohur Sanxhak.

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Gjate SFRJ-se qyeti i Prepolit ishte qender tregtare dhe industriale.Me me shume se 32 uzina ose fabrika dhe me 18 industri ushqimore dhe bujqesore. Ne Prepol punohej tekstili,gomat,pjeset e automobilave,industria kimike,industria ushqimore etj. Por me renien e Jugosllavise keto firama kapituluan dhe nuk ekzistojne. Por sot Prepolit ka ende industri qe lulezojne. Ka dhe hekurudhen Beograd-Tivar qe lidh qytetaret me detin Adriatik.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Statistikat[redakto | përpunoni burim]

Viti Banorë Grafiku
1948 2828 [[]]
1953 3536
1961 5303
1971 10904
1981 14543
1991 15634
2002 16332

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Ne Prepol kultura eshte e kufizuar sepse nuk ka pasur kohe per zhvillim kulturor.Por vend kulturor i njohur eshte manastriri i Millesheves jo larg Prepolit.Ku gjindet afresku i lashte "Engjelli i bardhe" ose Bjeli Angjel.

Politika[redakto | përpunoni burim]

Kryetar i komunes tani eshte Dragoljub Zindovic.Eshte vend jo shume politik kryesisht neutral,sepse popullata eshte me e madhe mysimane se ajo ortodokse.

Shiko edhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]