Jump to content

Presidenti i Italisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Presidenti i Italisë, i titulluar zyrtarisht President i Republikës Italiane (Italisht: Presidente della Repubblica Italiana), është kreu i shtetitItalisë. Në këtë rol, presidenti përfaqëson unitetin kombëtar dhe garanton që politika italiane të jetë në përputhje me Kushtetutën. Presidenti është komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura italiane dhe kryeson Këshillin e Lartë të Gjyqësorit. Mandati i presidentit zgjat 7 vjet.[1] Presidenti aktual është ish-gjyqtari kushtetues Sergio Mattarella, i cili u zgjodh më 31 janar 2015[2] dhe u rizgjodh më 29 janar 2022.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Italian Constitution". The official website of the Presidency of the Italian Republic. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Italy elects senior judge Sergio Mattarella as president". Reuters (në anglisht). 31 janar 2015. Marrë më 14 nëntor 2019.
  3. ^ Reguly, Eric (29 janar 2022). "Italy ends voting deadlock by re-electing Sergio Mattarella as president, keeping Mario Draghi as prime minister". The Globe and Mail. Marrë më 30 janar 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)