Presidenti i Palestinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti i i Shtetit të Palestinës
رئيس دولة فلسطين
Stema e Palestinës
Flamuri presidencial
Në detyrë
Mahmoud Abbas

që nga 15 janar 2005
Kohëzgjatja e detyrës4 vjet
E rinovueshme
Themelimi2 prill 1989
Mbajtësi i parëJaser Arafat
Pagesa120,000 dollarë amerikan vjetor[1]

Presidenti i Shtetit të Palestinës (arabisht: رئيس دولة فلسطين) është kreu i shtetitPalestinës. Jaser Arafat u bë presidenti i parë titullar i Shtetit të Palestinës në vitin 1989, një vit pas Deklaratës së Pavarësisë së Palestinës. Titulli fillimisht ishte titullar, paralelisht me titullin de facto president i Autoritetit Kombëtar Palestinez. Të dy funksionet u mbajtën nga Arafati nga viti 1994 dhe vazhduan deri në vdekjen e tij në nëntor 2004, dhe u vazhduan nga pasardhësi i tij Mahmoud Abbas. Në janar 2005, Këshilli Qendror Palestinez (KQP) i kërkoi Abbas të kryente detyrat e presidentit të Shtetit të Palestinës.[2] Në nëntor 2008, KQP miratoi vazhdimin e funksionit të Abbasit si president i Shtetit të Palestinës.[3] Që nga viti 2013, titulli president i shtetit të Palestinës u bë titulli i vetëm i presidentit palestinez.

Lista e presidentëve (1989-tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

No. Portreti Emri
(Lindja–Vdekja)
Mandati Partia politike Zgjedhjet Ref.
Took office Left office Duration
1
Jaser Arafat
Jaser Arafat
(1929–2004)
2 prill 198911 nëntor 2004 †Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshmeFatahStampa:Endash
1996
[4][5]
Rawhi Fattouh
Rawhi Fattouh
(born 1948)
Acting
11 nëntor 200415 janar 2005Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshmeFatahStampa:EndashStampa:Endash
Mahmoud Abbas
(born 1935)
Acting
8 May 200523 November 2008Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshmeFatahStampa:Endash[2]
2
Mahmoud Abbas
Mahmoud Abbas
(born 1935)
[a]
23 November 2008IncumbentGabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshmeFatah2005[7]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ U bë President i Shtetit vëzhgues të Palestinës në OKB më 8 janar 2013.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "قانون مخصصات وتعويضات رئيس السلطة الوطنية الفلسطينية رقم (18) لسنة 2005م". muqtafi.birzeit.edu (në arabisht). Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2023. Marrë më 9 shtator 2023.
  2. ^ a b PLO asks Mahmud Abbas to be acting president of "state of Palestine" Arkivuar 2013-12-19 tek Wayback Machine, Al Jazeera, 8 May 2005
  3. ^ PLO body elects Abbas ′president of Palestine′, AFP, 23 November 2008
  4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura lansford_p1628
  5. ^ Aburish, Said K. (1998). From Defender to Dictator (në anglisht). New York: Bloomsbury Publishing. fq. 201–228. ISBN 1-58234-049-8.
  6. ^ "Palestinian Authority rebrands itself 'State of Palestine' after U.N. vote". CNN (në anglisht). 7 janar 2013.
  7. ^ "PLO body elects Abbas 'president of Palestine'" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2011. Marrë më 2011-06-08., AFP (23 November 2008): "I announce that the PLO Central Council has elected Mahmud Abbas president of the State of Palestine. He takes on this role from this day, November 23, 2008," the body's chairman Salem al-Zaanun told reporters.