Prijepole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Prijepole
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
15.031 banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Serbia
Qarku Zllatibori
Adresa e kuvendit
Kodi postal 31300
Prefiksi telefonik 033
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Prijepole (serbisht: Пријепоље/Prijepolje) është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në Serbi.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Banorë Grafiku
1948 2828 [[]]
1953 3536
1961 5303
1971 10904
1981 14543
1991 15634
2002 16332

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]