Principata e Dukagjinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Principata e Dukagjinit

1387–1444
Principata e Dukagjinit
Kryeqyteti Lezha
Gjuhë shqipja
Feja Krishterimi
Qeveria Principatë
Princ
 -  1387-1393 Pal Dukagjini
 -  1393-1413 Tanush Dukagjini
 -  1413-1438 Pal II Dukagjini
 -  1438-1444 Lekë Dukagjini
Periudha historike Mesjeta
 -  Themeluar 1387
 -  Kapitulluar 1444
Kujdes: Vlera për parametrin "emri_dhanore"|- style="font-size: 85%;" Kujdes: Vlera e specifikuar për "kontinenti"


Principata e Dukagjinit (1387-1444) u krijua nga vëllezërit Pal dhe Leka I Dukagjini dhe pastaj u rregullua nga pasardhësit e Palit, Tanush Dukagjini dhe Pal II Dukagjini, principata bënte pjesë në Lidhjen e Lezhës. Biri i Palit Lekë Dukagjini është njëra ndër figurat më prominente në historinë e Shqipërisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]