Problemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Problemi (greq. προβλήμα, provlima - fj.p.fj. para hedhje; parashtrim, veshtiresi) është nje gjendje qe paraqet veshtiresi, pasiguri, ose nderlikim. Problemi është nje pengese, veshtiresi mendore e cila e ben te pamundeshme zgjidhjen dhe arritjen e synimit. Problemi ka te beje me nje gjendje, kusht, rrethane ose çështje qe është ende e pazgjidhur dhe shumehere i padeshirueshem. Ne kuptimin e gjere, lind kur nje njeri veren dallimesine e madhe midis asaj se çfare tani është dhe çfare deshirohet.

Vetia e nje problemi është zakonisht pergjigjia ose zgjidhja e kerkuar.

Problemet ndodhin ne forma te ndryshme, ata bejne pjese ne çdo fushe te veprimtarise njerzore.

Hapja e facebook

Llojet e problemeve[redakto | redakto tekstin burimor]

Thënie[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Jeta nuk është nje problem për t´u zgjidhur, por nje vertetesi për t´u perjetuar." Soren Kierkegaard (1813-1855)
  • "Kuptoni se shumica e problemeve janë nje shenje e mire. Problemet tregojne se po behet perparim, rrotat po sillen, ju po levizni drejt qellimit tuaj. Kujdes kur ju s´keni probleme. Atehere ju keni vertet nje problem... Problemet janë si piketat e perparimit." Scott Alexander

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]