Jump to content

Project A

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Project A
Regjia ngaJackie Chan
Sammo Hung (skenat aksion)
Shkruar ngaJackie Chan
Edward Tang
ProdhuesiRaymond Chow
Leonard Ho
Edward Tang
LuajnëJackie Chan
Sammo Hung
Yuen Biao
Dick Wei
Mars
KinematografiaCheung Yiu Tsou
MuzikaMichael Lai
Shpërndarë ngaGolden Harvest
Media Asia Group
Dimension Films (SHBA)
Data e publikimit
22 dhjetor 1983
Kohëzgjatja
106 min.
ShtetiHong Kong
GjuhaKantonisht

Project A (Kinezisht: A計劃; Jyutping: A Gai3 Waak6) gjithashtu i njohur si Projekti A i Jackie Chan, është film i vitit 1983 me zhanër aksion komedi me regji dhe skenar nga Jackie Chan, i cili poashtu luan. Në film luajnë Sammo Hung dhe Yuen Biao. Filmi doli më 22 dhjetor 1983. Filmi u xhirua kur Hong Kongu ishte nën Perandorinë Britanike. Vazhdimi i filmit Project A: II doli më 1987.

Rreshteri Dragon Ma është pjesë e përpjekjes së Policisë Detare të Hong Kongut për të shtypur piratët, të cilët kanë qenë duke bombarduar anijet për muaj të tërë. Anëtarët e Forcave të Policisë në Hong Kong dhe deputetët, të cilët kanë një rivalitet të fortë ndërmjet interservierëve, hyjnë në një grindje në një bar. Menjëherë pas kësaj, kapiteni Chi liron të gjithë detarët në komandantin e tyre dhe dy nga anijet e policëve ushtarak shpërthyen.

Gangsterët Chiang dhe Z. Chou takohen në një klub VIP dhe diskutojnë ikjen në Vietnam. Sapo Chiang largohet, ai takon një nga piratët dhe ata qeshin për sabotimin e anijeve të Policisë Detare. Gjatë bisedës, piratja i tregon atij se shefi i tij, San-po, dëshiron 100 pushkë policore.

Pasi që nuk kanë anije të mjaftueshme, Dragon Ma dhe skuadra e tij janë të detyruar të bëhen oficerë të rregullt të policisë. Ata duhet t'i nënshtrohen "trajnimit të vështirë" me policinë, nën nipin e Kapiten Chi, Hong Tin-tsu. Pasi policia mëson se Chiang është në klubin VIP dhe se të ftuarit nuk duhet të shqetësohen, Dragon dhe Tin-Tsu shkojnë për të arrestuar Chiang, por një luftë e madhe shpërthen. Pas lodhjes së korrupsionit të ashpër në forcat e policisë, Dragon tërheq Chiang jashtë dhe i thotë Tin-tsu të marrë përgjegjësi. Ky është veprimi i tij i fundit zyrtar si oficer i policisë së Hong Kongut.

Fei gjen Dragon në rrugë. Ata kanë një bisedë, në të cilën Fei zbulon se dikush nga brenda forcës së policisë është duke shitur pushkë. Fei i tregon Dragon se gjithçka që ai dëshiron janë armë, dhe Dragon mund të kapë tradhtarin. Gjatë natës, Dragon dhe Fei ndërpresin një marrëveshje armë mes ushtrisë dhe policisë së Kapitenit. Pas shtyrjes së të gjithëve në ujë dhe duke u larguar me armë, Fei fsheh pushkët brenda një regjistri dhe e shënon atë me një flamur të kuq. Më vonë ai përpiqet t'i shesë armë gangsterëve dhe piratëve, por Dragon ndërhyri duke hequr flamurin e kuq dhe duke vënë flamujt në shkrimet e tjera.

Pasi e pengoi planin e Feit për të shitur pushkën për piratët, Dragon ka një bisedë me vajzën e Admiralit, Winnie. Ai mëson se kapiteni nuk po kontrabandon pushkë për San-po, ai po blinte pushkë nga ushtria për të armatosur njerëzit e tij. Duke dëgjuar këtë, Fei merr një argument me Dragon. Gangsterët vijnë pas Feit, kështu që ai u thotë atyre se Dragon duhet të fajësohet për pushkët e zhdukur. Dragon është i detyruar të ikë me Winnie. Pas bashkimit me Fein, duke u torturuar për informacion rreth pushkëve dhe duke rënë nga fytyra e një kulle me orë, policia e ndjek Dragonin për një të tretën herë dhe e ndihmon atë të largohet kur i arrestojnë gangsterët.

Ndërsa piratët kanë humbur pushkën, ata mbahen të gjithë në bordin e pengjeve të anijes, duke përfshirë një admiral të pasmë. Koloneli ka një bisedë me z. Chou, të cilin Dragon e sheh. Z. Chou propozon një marrëveshje armësh për peng. Ai i thotë kolonelit se kjo do të "përshpejtojë shumë çështje", dhe koloneli pranon. Pasi z. Chou largohet, Dragon përballet me kolonelin dhe e bind atë se gangsterët dhe piratët nuk do të kenë frikë nga ligji nëse forcat policore janë të korruptuara. Pasi është pajtuar se Dragon do të marrë të gjitha përgjegjësitë për misionin për të shpëtuar pengjet, koloneli lejon që Policia Detare të kthehet në forcë të plotë.

Z. Chou është sjellë nga policia dhe është rrahur derisa ai i thotë Dragon dhe Tin-Tsu se si të shkoj në San-po. Dragon, duke paraqitur si Z. Chou, merr në bordin e një anije që e çon në vendin e fshehur të San-po, dhe ata ndiqen nga pjesa tjetër e skuadrës. Fei shkon fshehurazi në një anije dhe paraqitet si një pirat. Pas shumë punë të fshehtë, kalorësia arrin, dhe ka një konfrontim përfundimtar në mes të varrit të piratëve. Dragon, Tin-tsu dhe Fei angazhohen në një betejë me San-Po, duke e vrarë atë me një granatë dore kur ai është mbështjellë në qilim.

 • Jackie Chan - Rreshter Dragon Ma Yue Lung
 • Sammo Hung - Zhuo Yifei i njohur si Fei / Trashaluqi
 • Yuen Biao - Inspektori Hong Tin-Tzu (Nipi i Kapitenit Chi)
 • Kwan Hoi-san - Kapiteni Chi
 • Dick Wei - Kreu i Piratëve Lor Sam Pau / San-Po
 • Hoi Sang Lee - Z. Lee Cho-Kou
 • Mars - Big Mouth / Jaws
 • Isabella Wong (Wong Man-Ying / Winnie Wong) - Winnie Shih
 • Tai Bo - Tai Bo
 • Lau Hak-suen - Admiral Shih
 • Wong Wai - Chou Wing Ling
 • Hon Yee-sang - Chiang
 • Ng Min-kan - Piratë
 • Kwan Yung-moon - Piratë
 • Chan Chi-fai - Piratë / Polic
 • Law Ho-kai - Menaxher i Klubit
 • Cheung Ng-long - Asistent në klub
 • Wan Faat - Asistent në klub
 • Lola Forner - Vajza e Admiralit Britanik
 • Chris Li - Piratë
 • Sam Wong - Piratë
 • To Wai-wo - Polic