Jump to content

Sammo Hung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sammo Hung

Sammo Hung (lindi më 7 janar 1952) gjithashtu i njohur si Hung Kam-bo (洪金寶) është artist marcial, aktor, regjisor dhe producent i filmit nga Hong Kongu. Ai ka qenë koreograf i luftës për aktorët si Jackie Chan.

Hung është një nga figurat kryesore që udhëhoqi lëvizjen Hong Kong New Wave të viteve 1980, ndihmoi në zbulimin e zhanrit të arteve marciale dhe filloi zhanrin jiangshi që është zhanër i hororit. Ai është shumë i besuar për të ndihmuar shumë nga bashkatdhetarët e tij, duke u dhënë atyre fillimin e tyre në industrinë e filmit në Hong Kong, duke i hedhur ato në filmat që ai prodhoi, ose duke u dhënë role në ekipin e prodhimit.

Prindërit e tij ishin artistë në industrinë e filmit. Gjyshja e tij ishte aktore e arteve marciale Chin Tsi-ang[1] dhe gjyshi i tij ishte regjisor i filmit, Hung Chung-Ho.

Hung u bashkua me Akademinë e Dramës së Kinës, Pekin Opera School në Hong Kong, në vitin 1961. Ai u regjistrua për një periudhë shtatëvjeçare, duke filluar në moshën 9 vjeçare, pasi gjyshërit e tij e dëgjuan shkollën nga shokët e tyre.[2] Shkolla e operës udhëhiqej nga Master Yu Jim-yuen dhe siç ishte zakon për të gjithë nxënësit, Hung miratoi emrin e dhënë të mësuesit të tij si emri i familjes së tij ndërsa po ndiqte. Duke u nisur nga emri Yuen Lung, Hung u bë anëtari kryesor i grupit të performancës Seven Fortunes (七 小 福),[3] dhe do të krijonte një rivalitet miqësor me një nga studentët më të vegjël, Yuen Lo. Yuen Lo do të vazhdojë të bëhet superstar ndërkombëtar Jackie Chan. Në moshën 14 vjeç, Hung u zgjodh nga një mësues i cili kishte lidhje me industrinë e filmit në Hong Kong për të kryer stunts në një film. Ky shkurtim i shkurtër në industrinë e shprehur interesin e tij në film dhe ai mori interes të veçantë në funksionimin e kamerave të filmit. Si më i madhi i trupës, Hung do t'i jepte vëllezërve të shkollës së tij të operës paratë e xhepit nga të ardhurat e tij, duke e dashur atë shumë në miqtë e tij të rinj.[4] Pak para se të largohet nga Akademia në moshën 16 vjeçare, Hung pësoi një dëmtim që e linte shtratin e tij për një periudhë të gjatë, gjatë së cilës kohë peshonte peshën e tij. Pas gjetjes së punës në industrinë e filmit si kaskader, atij iu dha një pseudonim pas një karakteri të njohur të karikaturës kineze, Sanmao.

Gjatë viteve 1960, Hung u shfaq si fëmijë disa filma për Cathay Organisation dhe Bo Bo Films. Ai debutoi në filmin Education Love në vitin 1961.[3] Në vitin 1962, ai u shfaq së bashku me Jackie Chan në filmin Big and Little Wong Tin Bar pasuar nga roli në The Birth of Yuei Fei,[5] ku ai e portretizoi Yue Fei në moshën 10 vjeç.

Në vitin 1970, ai filloi të punoj me Raymond Chow dhe me kompaninë e filmit Orange Sky Golden Harvest. Ai u angazhua fillimisht për të koreografuar skenat e veprimit për filmin e parë Golden Harvest, The Angry River (1970).[6] Popullariteti i tij shpejt filloi të rritet, dhe për shkak të cilësisë së koreografisë së tij dhe qasjes së disiplinuar ndaj punës së tij, ai përsëri kapi syrin e regjisorit të njohur tajvanezë, Mbretin Hu. Kore koreografoi dy filma të Hu-së, A Touch of Zen (1971) dhe The Fate of Lee Khan (1973).

Në të njëjtin vit, ai filloi të mësoj hapkido nën mësuesin Jin Han-jae.

Gjithashtu në vitin 1973, ai luajti në filmin e Bruce Lee, Enter the Dragon me rolin si luftëtar Shaolin.

Në 1977, Hung u dha rolin e tij të parë në një prodhim të Golden Harvest, në filmin Shaolin Plot. Filmi i tij i ardhshëm, i lëshuar në të njëjtin vit, ishte gjithashtu debutimi i tij drejtor, The Iron-Fisted Monk, një nga komeditë më të hershme të artit luftarak.[3]

Në vitin 1978, Raymond Chow i dha Hungit detyrën e kompletimit të bashkërendimit të luftës për ri-xhirimin e Lojës së Vdekjes, filmi Bruce Lee nuk ishte në gjendje të përfundonte para vdekjes së tij në vitin 1973.

Në vitin 1979, Hung drejtoi filmin e tij të dytë, Enter the Fat Dragon, për H.K. Fong Ming Motion Picture Company, gjithashtu duke luajtur rolin udhëheqës Ah Lung; një personazh që idolizon dhe imiton Bruce Lee.[3] Hung ka implikuar Lee në film dy herë më shumë - në skenën finale të luftës kundër Cynthia RothrockMillionaires Express (1986),[6] dhe gjatë gjithë filmit 1990 Lau Kar-wing Skinny Tiger, Fatty Dragon.

Pas suksesit të Jackie Chan me Drunken Master (1978), Hung ishte planifikuar të bënte një film të ngjashëm me karakterin "Beggar So" të Master Drunken të luajtur nga Yuen Siu-tien. Si filmi i tij i madh, filmat e Sammo pritet të tejkalojnë Chan-in në popullaritet. Filmi ishte Magnificent Butcher (1979), i cili Hung drejtoi me Yuen Woo-ping. Megjithatë, gjatë filmimit Yuen Siu Tien vdiq nga një sulm në zemër. Ai u zëvendësua nga Fan Mei Sheng dhe mungesa e Yuen mund të ketë çuar në shitje të ulëta të biletave.

Me rritjen e famës së Hungit, ai përdori ndikimin e tij të sapo gjetur për të ndihmuar ish-shokët e klasës së Akademisë së Dramës në Kinë, si dhe ish-nxënësit e shkollës "rivale", Shkolla e Dramës së Pranverës dhe Vjeshtës. Përveç bashkëpunimeve të rregullta me Chan, të tjerë si Yuen Biao, Yuen Wah, Lam Ching Ying dhe Mang Hoi gjithashtu filluan të bëjnë shfaqje të rregullta në filmat e tij.

Në vitin 1978 dhe 1981, Hung bëri dy filma që përmbajnë shembuj të shkëlqyeshëm të stilit Wing Chun. I pari, Warriors Two ishte roli më i rëndësishëm deri më tani për koreanin Casanova Wong, i cili u bashkua me Hung në luftën përfundimtare. Filmi i dytë ishte The Prodigal Son, në të cilin luftimi i Ching Wing u krye nga Lam Ching-Ying.

Në vitin 1983, bashkëpunimi midis triumviratit të Hung, Jackie Chan dhe Yuen Biao filloi me filmin e Chan Project A. Hung, Chan dhe Yuen njiheshin si 'Tre Dragonjtë' dhe aleanca e tyre zgjati 5 vjet. Megjithëse Yuen vazhdoi të shfaqej në filmat e Hung dhe Chan, filmi i fundit deri më sot duke interpretuar të tre ishte Dragons Forever i vitit 1988.

Hung u shfaq në filmin Ip Man 2 (2010). Roli i tij ishte Hung Gar një mjeshtër që sfidoi Ip Man. Në të njëjtin vit, Hung u shfaq gjithashtu në filmin The Legend Is Born: Ip Man.[7] ai luajti rolin si Chan Wah-shun, mësues i arteve marciale Ip Man.[7]


  1. ^ "IMDb". Marrë më 2007-11-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Eastern Condors, Sammo Hung interview (DVD featurette) (DVD). Hong Kong Legends, UK. 2001 [1987]. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d "Sammo Hung". Biography. Yahoo.com Movies. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2012. Marrë më 2007-09-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ "Attending Wushu Premiere, Sammo Hung and Jackie Chan Reminisce Their Past and Reveal Future Projects". Wu-jing.org. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2008. Marrë më 5 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Yue Fei Chu Shi". China Movie DataBase. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007. Marrë më 17 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Skinny Tiger, Fatty Dragon, Sammo Hung: The Bruce Lee Connection (DVD featurette) (DVD). Hong Kong Legends, UK. 2004 [1990]. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Yau, Herman (2010-06-24), The Legend Is Born: Ip Man, Yu-Hang To, Yi Huang, Biao Yuen, marrë më 2018-05-26 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)