Ip Man 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ip Man
Regjia ngaWilson Yip
Shkruar ngaEdmond Wong
ProdhuesiRaymond Wong
LuajnëDonnie Yen
Sammo Hung
Huang Xiaoming
Lynn Hung
Kent Cheng
KinematografiaPoon Hang-sang
MontazhiCheung Ka-fai
MuzikaKenji Kawai
Shpërndarë ngaMandarin Films
Data e publikimit
29 prill 2010
Kohëzgjatja
109 minuta
ShtetiHong Kong
GjuhaKantonisht
Buxheti12,902,809 dollarë amerikanë[1]
Fitimi49,721,954 dollarë amerikanë[2]

Ip Man (gjithashtu i njohur Ip Man: Legjenda e Mjeshtrit) është një film i arteve marciale biografike e vitit 2010 i bazuar lirshëm në jetën e Ip Man, një mjeshtër i artit marcial Wing Chun. Filmi u drejtua nga Wilson Yip dhe roli i Ip Man luhet nga Donnie Yen. Duke vazhduar pas ngjarjeve të filmit të mëparshëm, vazhdimi përqendrohet në lëvizjet e Ip në Hong Kong britanik. Ai përpiqet të përhapë disiplinën e tij të Wing Chun, por përballet me rivalitetin nga praktikuesit e tjerë, përfshirë mjeshtrin lokal të arteve marciale Hung Ga.

Producenti Raymond Wong njoftoi për një vazhdim para daljes teatrale të Ip Man në dhjetor 2008. Për Ip Man 2, prodhuesit e filmit synuan të përqendroheshin në marrëdhëniet midis Ip dhe dishepullit të tij më të njohur, Bruce Lee. Sidoqoftë, ata nuk ishin në gjendje të finalizonin të drejtat e filmit me pasardhësit e Lee dhe vendosën të portretizojnë shkurtimisht Lee si një fëmijë. Fotografia kryesore për Ip Man 2 filloi në gusht 2009 dhe përfundoi në nëntor; xhirimet u zhvilluan brenda një studio të vendosur në Shangai. Për vazhdimin, Yip synonte të krijonte një film më dramatik të arteve marciale në drejtim të tregimit dhe karakterizimit; skenaristi Edmond Wong, dëshironte që filmi të portretizonte se si njerëzit kinezë trajtoheshin nga perceptimet britanike dhe perëndimore të arteve marciale kineze.

Ip Man 2 doli në premierë në Pekin më 21 prill 2010 dhe u lëshua në Hong Kong më 29 prill 2010. Filmi mori vlerësime pozitive, me vlerësime të veçanta për tregimin e filmit dhe koreografinë e arteve marciale të Sammo Hung. Filmi fitoi mbi 13 milion dollarë HK në fundjavën e tij të hapjes, menjëherë duke tejkaluar Ip Man hapjen e fundjavës. Gjatë drejtimit të tij teatral, Ip Man 2 solli në vend mbi 43 milion HK brenda vendit, dhe bruto teatri i saj vendas e bëri atë filmin më të lartë bruto Hong Kong lëshuar gjatë gjysmës së parë të vitit 2010. Gjithsej, Ip Man 2 fitoi rreth 49 milion dollarë amerikanë në botë.[3] Kjo shumë nuk përfshin shitje të suksesshme DVD në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Azi dhe Evropë.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mjeshtri i Wing Chun Ip Man dhe familja e tij u transferuan në Hong Kong në mesin e viteve 1940 pas arratisjes së tyre nga Foshan i okupuar nga Japonia. Atje, Ip dëshiron të hapë një shkollë për të përhapur artin e tij, si dhe të sigurojë jetesën gjatë kohërave të vështira, por ai ka vështirësi të tërheq studentët për shkak të mungesës së reputacionit të tij në qytet. Një ditë, një i ri me emrin Wong Shun Leung shfaqet dhe menjëherë sfidon Ip në një luftë, por mundet lehtë. Wong lë të poshtëruar, vetëm për t'u rikthyer me disa shokë për ta sulmuar. Ip i rrah gjithashtu. Të habitur dhe të impresionuar nga aftësitë e tij, Wong dhe miqtë e tij bëhen studentët e parë të Ip, duke sjellë më shumë dishepuj për të ndihmuar shkollën të lulëzonte.

Wong është kapur më vonë duke postuar postera promovues për shkollën nga disa studentë të Hung Ga. Njëri prej tyre e sfidon Wong në një luftë dhe humb, por miqtë e tij e marrin peng Wong në shenjë hakmarrjeje dhe kërkojnë një shpërblim nga Ip. Ip shkon në tregun lokal me lagështi siç drejtohet, por takimi përfundon në një konfrontim me një turmë në rritje të studentëve të Hung Ga. Ip dhe Wong luftojnë jashtë vendit për të takuar Jin Shanzhao, një ushtarak dhe ish bandit, i cili vjen në shpëtimin e tyre me bandën e tij. Mjeshtri i studentëve dhe kreu i koalicionit të klubeve të arteve marciale në Hong Kong, Hung Chun-nam, arrin të ndalon luftën. Ip prezanton veten, dhe Hung e informon se para se të krijojë një shkollë, ai duhet të marrë pjesë në një ceremoni të veçantë luftimi për të provuar vlerën e tij. Ip, Wong dhe Jin më pas arrestohen nga oficeri Fatso për prishjen e paqes, por më vonë lirohen me kusht. Hung dhe Fatso janë treguar më pas se po veprojnë si koleksionistë hezitues për shkollat ​​e arteve marciale (përfshirë Hung's) si pjesë e një rakete mbrojtëse të kryesuar nga mbikëqyrësi Wallace, një oficer i korruptuar në policinë e Hong Kongut.

Ip merr pjesë në ceremoni dhe mposht sfiduesit e tij të parë, përpara se të shënonte një barazim me sfiduesin e fundit, Hung. Ip lejohet të vazhdojë drejtimin e shkollës së tij me kushtin që ai të paguajë tarifat e tij të mbrojtjes mujore, por ai refuzon. Hung kështu i ka nxitur studentët e tij para shkollës Wing Chun dhe ngacmon të gjithë të interesuarit, duke shkaktuar një zënkë rruge mes tyre dhe dishepujve të Ip. Kështu, Ip detyrohet të mbyllë dhe të lëvizë shkollën më afër shtëpisë. Ip së shpejti ballafaqohet me Hungin, i cili fajëson atë pasi nuk do të paguante tarifat e tij të mbrojtjes, ndërsa Ip kritikon menaxhimin e Hungit për studentët e tij. Hung këmbëngul që ai po bën atë që duhet dhe gjithashtu insiston që ata të përfundojnë luftën e tyre, por gjatë kësaj takimi, Ip ndalon Hung duke e goditur aksidentalisht të birin, pasi ai shfaqet papritur, dhe gjithashtu sugjeron që Hung të kalojë më shumë kohë me familjen e tij duke darkuar me ato pasi është më e rëndësishme sesa zgjidhja e duelit. Si rezultat, Ip fitoi një farë respekti nga Hung. Ip largohet, dhe të nesërmen, Hung e fton atë në një ndeshje boksi britanik që ai ka ndihmuar për të vendosur, duke rënë në heshtje me të.

Konkurrenca e boksit lejon një demonstrim nga shkollat ​​e ndryshme të arteve marciale për të ndihmuar në promovimin e tyre dhe kulturës së tyre kineze. Sidoqoftë, boksieri Taylor "The Twister" Miller, një njeri arrogant, racist dhe brutal, fyen hapur dhe sulmon studentët, duke shkaktuar kaos ndërsa zotërit përpiqen të rivendosin rendin. Hung pranon sfidën e Twister për një luftë në mënyrë që ai të mbrojë kulturën e tij. Në fillim, sfera më e gjerë e aftësive të Hung-it e lejojnë atë të kapërcejë madhësinë natyrore të Twister-it dhe fizikun muskulor, dhe të dyja përputhen në mënyrë të barabartë, me Hung kanë përparësinë e vogël. Sidoqoftë, në raundin e dytë Twister kundërshton sulmin e Hungit me një goditje të majtë, dhe një gisht i sipërm i djathtë e dërgon Hungin në kanavacë. Hung ngrihet në këmbët e tij, por fillon t'i nënshtrohet fuqisë së plotë të Twister-it. Ndërsa lufta përparon, Hung është penguar nga astma e tij, pasi Twister pa mëshirë vazhdon të sulmojë, dhe përfundimisht rrihet për vdekje, pasi ai nuk pranon të lejojë njeriun të fyen kulturën dhe njerëzit e tij. Lajmi për vdekjen e Hungit përhapet me shpejtësi në të gjithë popullsinë e zemëruar kineze, duke shkaktuar një skandal që nxit Wallace të zhvillojë një konferencë për shtyp, ku ai gënjen se Hung ishte ai që filloi luftën, se vdekja e Hung ishte një aksident dhe se ai ishte një dobësues që vdiq pas disa grushtave. Twister njofton se për të pastruar emrin e tij ai do të pranojë çdo sfidë nga kinezët për të marrë pjesë në një ndeshje të ndershme, boksi publik, por krenohet me atë se ai mund të vriste çdo boksier kinez në Hong Kong dhe se ai dyshon se ndonjë nga kinezët është i guximshëm të mjaftueshme për t’u përballur me të. Ip Man arrin dhe sfidon Twister në një luftë. Fatso pastaj fsheh komplot kundër Wallace.

Ndërsa gruaja e tij hyn në punë, Ip përfundon trajnimin dhe fillon luftën e tij me Twister, duke përdorur teknikat e tij më të ndryshme dhe shpejtësi të madhe kundër muskujve të pastër të Twister-it. Ip më vonë merr një grusht të paligjshëm nga Twister, dhe është i ndaluar të shkelmojë për shkak të gjyqtarëve që ndryshojnë rregullat gjatë ndeshjes, duke lejuar Twisterin në dukje ta mposhtin atë. Frymëzuar nga fryma patriotike e Hung, Ip ndryshon strategjinë e tij duke sulmuar krahët e boksierit dhe përfundimisht mposht Twisterin. Ndërsa kinezët festojnë, Wallace arrestohet nga eprorët e tij për korrupsion dhe shpërdorim të pushtetit, pasi Fatso e ka raportuar fshehurazi para ndeshjes. Ip më pas i jep një fjalim audiencës, duke thënë se pavarësisht dallimeve midis racës dhe kulturës së tyre, ai dëshiron që të gjithë ta respektojnë njëri-tjetrin pavarësisht nga statusi i tyre. Të dy audienca perëndimore dhe ajo kineze i japin atij një ovacion në këmbë ndërsa menaxheri i Twister largohet, i pakënaqur me humbjen. Ip shkon në shtëpi dhe ribashkohet me familjen e tij, përfshirë djalin e tij të dytë të porsalindur, Ip Ching. Ip është prezantuar më vonë me një djalë të quajtur Bruce Lee i cili dëshiron të mësojë Wing Chun në mënyrë që të rrahë njerëz që nuk i pëlqejnë. Ip buzëqesh dhe thjesht i thotë të kthehet kur të jetë rritur.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Donnie Yen - Ip Man, mjeshtri i artit marcial Wing Chun. Ai arrin në Hong Kong me familjen e tij gjatë viteve 1940 për t'u vendosur atje dhe ngriti një shkollë Wing Chun.
 • Sammo Hung - Hung Chun-nam, një mjeshtër i Hung Ga i cili vuan nga astma. Fillimisht, ai është kundërshtar i Ip Man, por më vonë bëhet shoku i tij.
 • Huang Xiaoming - Wong Leung, studenti i parë i Ip Man. Ky personazh bazohet në Wong Shun Leung.
 • Lynn Hung - Cheung Wing-sing, gruaja e Ip Man.
 • Simon Yam - Chow Ching-chuen, shoku i Ip Man që u shfaq në filmin e parë. Ai bredh rrugët e Hong Kongut si lypës me djalin e tij.
 • Darren Shahlavi - Taylor "The Twister" Miller, një kampion i boksit, ai është arrogant dhe racist.

Personazhe mbështetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Li Chak - Ip Chun, djali i Ip Man.
 • Ashton Chen - Tsui Sai-Cheong, student i Ip Man.
 • Kent Cheng - Fatso, një oficer policie nën mbikëqyrësin Wallace. Ai është gjithashtu shok i ngushtë i Hung Chun-nam. Ai më vonë bëhet i zhgënjyer me shefin e tij.
 • Dennis To - Cheng Wai-kei, udhëheqës i një bande dhe student i Hung Chun-nam
 • Ngo Ka-nin - Leung Kan, kryeredaktori i një agjensie lajmesh, babai i të cilit ishte nga i njëjti qytet me Ip Man.
 • Louis Fan - Kam Shan-Chau, një artist marcial dhe vjedhës nga filmi i parë.
 • Calvin Cheng - Chow Kwong-yiu, Chow Ching-chuen's son. He takes care of his disabled father while working at Leung Kan's news agency.
 • Charles Mayer - Wallace, një mbikëqyrës i korruptuar i policisë britanike, sulmues i mbrojtjes dhe eprori i Fatso. Ai më vonë arrestohet për krimet e tij.
 • Lo Mang - Mjeshtri Lou, një mjeshtër i Kung fu i Majmunit.
 • Fung Hark-On - Mjeshtri Cheng, një mjeshtër i bazuazhang.
 • Brian Burrell - prezantues dhe përkthyes i ndeshjes.
 • Jean Favie - gjyqtar i cili ndryshoi rregullat e ndeshjes.

Titulli i filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli kinez i filmit (Kinezisht: 叶问2:宗师传奇, Yè wèn 2: Zōngshī chuánqí) fjalë për fjalë do të thotë Ip Man 2: Legjenda e Mjeshtrit. Titulli është një shfaqje në titullin e punës së filmit të parë e cila ishte Grandmaster Ip Man, një titull që u ndryshua kur Wong Kar-wai u përplas me prodhuesit ndërsa përpiqej të bënte vetë biopsinë e tij Ip Man. Wilson Yip sqaroi se titulli i filmit ishte i rastësishëm sesa i qëllimshëm: "Vazhdimi është në lidhje me Ip Man duke u ngritur nga një mjeshtër, një hero te një mjeshtër të madh, kështu që ne kemi "mjeshtër të madh" në titull."[4] Filmi i Wong Kar-wai, me titull Grandmaster, u publikua në janar të vitit 2013.

Vlerësimi kritik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uebfaqja e përmbledhjes së kritikave Rotten Tomatoes raportoi se 96% e kritikëve i kanë dhënë Ip Man 2 një vlerësim pozitiv bazuar në 27 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 6.92/10.[5]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 67 nga 100 bazuar në 13 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[6]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa e tretë e filmit filloi xhirimet në vitin 2015.[7] Edmond Wong, Raymond Wong dhe Wilson Yip përsëri kthehen si skenarist, producent dhe regjisor, përkatësisht. Donnie Yen riprodhon rolin e tij si "Ip Man".[8] Në mars 2015, The Hollywood Reporter njoftoi se filloi fotografia kryesore; ata gjithashtu zbuluan se Mike Tyson është hedhur në një rol dhe Bruce Lee është portretizuar nga Danny Chan, duke ribotuar rolin nga Legjenda e Bruce Li-së.[9][10]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Three Yip Man Biopics to Commence Filming Soon - Wu-Jing.org". wu-jing.org. 27 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2010. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ http://www.the-numbers.com/movie/Yip-Man-3#tab=summary
 3. ^ http://www.the-numbers.com/movie/Ip-Man-Legend-of-the-Grand-Master#tab=summary
 4. ^ "Ip Man's Legend as a Grandmaster in Hong Kong - Wu-Jing.org". wu-jing.org. 11 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2010. Marrë më 2 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Ip Man 2: Legend of the Grandmaster (2011)". Rotten Tomatoes. Fandango. Marrë më 25 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ip Man 2 Reviews". Metacritic. CBS Interactive. Marrë më 25 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Ip Man 3 Coming Up". bluray.com. 2014-01-30. Marrë më 2014-02-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ https://variety.com/2014/film/news/filmart-pegasus-rides-in-with-z-storm-ip-man-3-1201142732/
 9. ^ Chu, Karen (24 mars 2015). "Hong Kong Filmart: Mike Tyson Skgns Up for 'Ip Man 3'". The Hollywood Reporter. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Mark Kermode. "Ip Man 3 review – a plodder with occasional highlights". the Guardian. Marrë më 15 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)