Jump to content

Ip Chun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ip Chun (Kinezisht: 葉準; lindi më 25 gusht 1924) është specialistë i arteve marciale kineze në stilin Wing Chun. Babai i tij Ip Man ishte mësues i aktorit Bruce Lee.[1]

Ip Chun filloi të mësoj Wing Chun me babain e tij me të cilin ishte trajnuar që nga mosha 7 vjeç. Në vitin 1962, për shkak të Revolucionit Kulturor, Ip dhe vëllai i tij Ip Ching, ishin të detyruar që të largohen nga Foshan dhe u zhvendosën në Hong Kong bashkë me babain e tyre.

Ip studioi historinë kineze, filozofinë, poezinë, muzikën tradicionale dhe Budizmin. Në vitin 1950, ai përfundoi studimet dhe vendosi të mësoj si profesorë. Gjatë kësaj kohe, ai u shpërblye si "Personi me potencial të madh në artin kinezë".

Ip Chun ishte këshillues i filmit Ip Man, film për jetën e babait të tij. Ai poashtu bëri shfaqje speciale si Leung Bik në filmin tjetër, The Legend is Born – Ip Man.[2]

  1. ^ Boehler, Patrick (27 gusht 2014). "Chinese kung fu masters battle over inheritance of Yip Man's Wing Chun legacy". South China Morning Post. Nr. Online. South China Morning Post Publishers Ltd. Marrë më 10 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Yap, Brian (11 shtator 2014). "Bureaucracy may be wing chun kung fu master's biggest foe". South China Morning Post. Nr. Online. South China Morning Post Publishers Ltd. Marrë më 10 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)