Jump to content

Ip Man (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ip Man
Regjia ngaWilson Yip
Shkruar ngaEdmond Wong
Chan Tai-lee
ProdhuesiRaymond Wong
LuajnëDonnie Yen
Simon Yam
Lynn Hung
Gordon Lam
Louis Fan
Xing Yu
Chen Zhihui
Hiroyuki Ikeuchi
Tenma Shibuya
KinematografiaO Sing-Pui
MontazhiCheung Ka-fai
MuzikaKenji Kawai
Shpërndarë ngaMandarin Films
Data e publikimit
18 dhjetor 2008
Kohëzgjatja
108 minuta
ShtetiHong Kong
GjuhaKantonisht
Buxheti11,715,578 dollarë amerikanë[1]
Fitimi21,888,598 dollarë amerikanë

Ip Man është një film biografik i arteve marciale të vitit 2008, bazuar në jetën e Ip Man, një mjeshtër i artit marcial Wing Chun dhe mësues i Bruce Lee. Filmi përqendrohet në jetën e Ip që gjoja u zhvilluan në qytetin Foshan gjatë Luftës Sino-Japoneze. Filmi u drejtua nga Wilson Yip, dhe roli i Ip Man luhey nga Donnie Yen, me koreografi të arteve marciale nga Sammo Hung. Është një bashkëprodhim midis Kinës dhe Hong Kong-ut. Është filmi i fundit që është shpërndarë nga Mandarin Films.

Idea për krijimin e një filmi biografikë të Ip Man ishte kur Jeffrey Lau dhe Corey Yuen diskutuan me njërin-tjetrin në vitin 1998. Sidoqoftë, Paragon Films Ltd, studioja që prodhonte filmin e propozuar, u mbyll dhe projekti u braktis.[2] Më vonë Raymond Wong vendosi të zhvillojë filmin e tij të Ip Man me pëlqimin e plotë nga djemtë e Ip, dhe i bëri prodhuesit e filmit të shkonin drejt Foshan për të hulumtuar jetën e Ip. Ip Chun, djali i madh i Ip Man, së bashku me mjeshtrin e arteve marciale Leo Au-yeung dhe disa praktikues të tjerë Wing Chun shërbyen si këshilltarë teknikë për filmin. Fotografia kryesore filloi në mars 2008 dhe përfundoi në gusht; xhirimet u zhvilluan në Shanghai, i cili u përdor për të rikrijuar në mënyrë arkitektonike Foshan gjatë fundit të viteve 1930 dhe Luftës së Dytë Botërore.

Filmi doli në premierë në Pekin më 10 dhjetor 2008 dhe u lirua teatralisht në Hong Kong më 19 Dhjetor 2008. Para lansimi, Raymond Wong njoftoi se do të ketë vazhdim me titullin Ip Man 2. Ip Man fitoi mbi 21 milion dollarë amerikanë në të gjithë botën, pavarësisht se nuk u lëshuan në Amerikën e Veriut dhe pjesën më të madhe të Evropës. Pas suksesit të tij, filmi u nominua për 12 Hong Kong Film Awards, duke fituar çmime për filmin më të mirë dhe koreografinë më të mirë të luftimit.

Në vitet 1930, Foshan është një qendër e arteve marciale të Kinës Jugore, ku shkolla të ndryshme rekrutojnë në mënyrë aktive dishepuj dhe konkurrojnë kundër njëri-tjetrit. Edhe pse mjeshtri i Wing Chun Ip Man është artisti luftarak më i aftë në Foshan, ai është i pakënaqur dhe mban një profil pothuajse të padukshëm. Si një njeri i pasur i pavarur, ai nuk ka nevojë të pranojë asnjë dishepull dhe përkundrazi kalon ditët e tij duke stërvitur, takuar me miqtë dhe duke kaluar kohë me familjen e tij. Sidoqoftë, gruaja e tij shpesh është e pakënaqur nga koha kur kalon stërvitjen dhe diskutimin e arteve marciale me miqtë dhe kolegët. Megjithëse nuk është një profesionist ushtarak, Ip është i respektuar në Foshan për shkak të aftësive që shfaq në garat miqësore, me dyer të mbyllura me mjeshtrat vendas. Reputacioni i Ip-së përmirësohet më tej kur ai mposht një mjeshtër agresiv, të pasjellshëm, shumë të aftë të arteve marciale kineze të Veriut, Jin Shanzhao, duke mbështetur kështu krenarinë rajonale të stilistëve të tjerë jugorë dhe të tjerë në Foshan.

|Pushtimi japonez më 1937 ndikon negativisht në jetën e të gjithëve në Foshan. Ushtria Perandorake Japoneze pretendon shtëpinë e Ip dhe e përdor atë si selinë e tyre ushtarake Foshan. Ip dhe familja e tij humbasin pasurinë e tyre dhe detyrohen të transferohen në një apartament me mjerim. I dëshpëruar për të mbështetur familjen e tij, Ip gjen punë në një minierë qymyri. Gjenerali japonez Miura, një mjeshtër i Karatesë, krijon një arenë ku artistët marcialë kinezë garojnë me aftësuesit e tij ushtarakë. Li Zhao, një ish oficer policie dhe i njohur i Ip, tani punon si përkthyes për ushtrinë japoneze. Ai u ofron artistëve marcialë që punojnë në minierën e qymyrit mundësinë për të fituar një qese oriz për çdo ndeshje që ata fitojnë. Ip, në fillim, refuzon. Sidoqoftë, kur shoku i tij, Lin, zhduket pasi merr pjesë në një ndeshje, Ip pajtohet që të mund ta gjejë mikun e tij. Ip vëzhgon shokun praktikues të arteve marciale Foshan, Master Liu, mposht një karateka, por insiston në luftimin e tre dhe humb. Kur Liu përpiqet të mbledh bagazhin fitues të orizit nga ndeshja e parë, ndihmësi i Miura, Kolonel Sato, e qëllon dhe e vret atë. Miura tregon armën e Satos në kokën e Satos dhe kërcënon se do ta ekzekutojë personalisht nëse qëllon përsëri në dojo.

Si rezultat i të shtënave, Ip dedukton që japonezët rrahën dhe vranë Linin pas një zënke më të hershme. Mezi përmbante mllefin e tij, Ip kërkon një ndeshje me dhjetë karateka menjëherë. Pavarësisht se nuk e kishte praktikuar Wing Chun pasi japonezët pushtuan Foshan (për të ruajtur energjinë dhe kështu ushqimin për familjen e tij), ai i mposht pa mëshirë të gjithë me një pengesë brutale dhe efektive të goditjeve, duke mos treguar asnjë nga kufizimet që ai ekspozoi në ndeshjet e hershme. Aftësia e tij ngjall interesin e Miura, i cili dëshiron të mësojë më shumë rreth Ip dhe ta shikojë atë të luftojë përsëri.

Ip më vonë viziton mikun e tij, Chow Ching-Chuen, i cili zotëron dhe drejton një fabrikë pambuku në Foshan. Djali i Chow i thotë Ip-së se një bandë banditike e udhëhequr nga Jin po ngacmon punëtorët dhe po përpiqet të nxjerrë para prej tyre. Në fund, Ip pajtohet të mësojë të tjerët dhe trajnon punëtorët në Wing Chun për vetëmbrojtje.

Kur Ip refuzon të kthehet në arenë, Miura rritet i paduruar dhe dërgon Sato së bashku me disa ushtarë për ta gjetur atë. Sato sheh gruan e Ip dhe i afrohet. Ip mbron gruan e tij dhe mposht tre ushtarë. Ata ikin nga banesa e tyre dhe marrin një dhomë me familjen e Li. Kur banditët kthehen në mulli pambuku, punëtorët luftojnë përsëri duke përdorur teknikat që Ip u mësoi atyre. Ip vetë arrin në mes të betejës. Ai mposht shumë nga hajdutët dhe rreh personalisht Jin, duke e turpëruar përsëri. Ip e paralajmëron atë të mos i ngacmojë përsëri punëtorët.

Jin dhe njerëzit e tij informojnë ushtarët japonezë për lidhjen e Ip me mulli pambuku. Japonezët ngarkohen në mulli pambuku dhe marrin Ip. Ip i thotë Chow të largojë gruan dhe djalin e tij për mbrojtje. Miura thotë se jeta e Ip do të kursehet nëse Ip pajtohet të udhëzojë ushtarët japonezë në artet marciale. Ip refuzon dhe sfidon Miura në një ndeshje. Miura pranon për shkak të dashurisë së tij për artet marciale dhe për të shmangur poshtërimin ndaj japonezëve. Ndeshja mes Ip dhe Miura zhvillohet në publik në sheshin Foshan. Sato gjithashtu ofron për të kursyer jetën e Ip nëse hedh ndeshjen. Në fillim, të dy luftëtarët duket se përputhen njësoj, por Ip përfundimisht mposht dhe shkakton një rrahje të rëndë në Miura përmes një mbrojtjeje të patëmetë dhe goditje të pamëshirshme dhe të drejtpërdrejta.

Turma kineze mbush me gëzim Ip, i cili i sheh gruan dhe fëmijën e tij duke u kthyer me Chow. I inatosur nga humbja e Miura, Sato gjuan Ip në gjoks, duke nxitur turmën kineze që mposht ushtarët japonezë. Gjatë përleshjes, Li vret Sato me armën e Satos. Ip është hequr në mes të kaosit. Epilogu zbulon se ai mbijeton dhe shpëton me familjen e tij në Hong Kong me ndihmën e Chow. Atje, Ip krijon një shkollë Wing Chun, ku nxënësit e tij, përfshirë Bruce Lee, vijnë për të mësuar artet marciale nga ai.

Vlerësimi kritik

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uebfaqja e përmbledhjes së kritikave Rotten Tomatoes raportoi se 85% e kritikëve i kanë dhënë filmit një përmbledhje pozitive bazuar në 26 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 6.6 / 10. Në Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar të 59 nga 100 bazuar në 9 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".

  1. ^ "Ip Man (2008) Movie". movies.shut.net. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2012. Marrë më 5 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kaleidoscope -> Chinese Kungfu". kaleidoscope.cultural-china.com. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2011. Marrë më 26 gusht 2011. 10 years back, Jeff Lau teamed up with Corey Yuen to bring the story of Yip Man on the screen, with Donnie Yen as Yip Man and Stephen Chow as Bruce Lee. Donnie Yen had signed the contract and received part of the acting fee. However, the studio folded resulting in the project being abandoned. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d e f g h i j "The Cast". Mandarin Films Distribution Co. Ltd. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2019. Marrë më 16 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]