Ip Man 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ip Man
Regjia ngaWilson Yip
Shkruar ngaEdmond Wong
Chan Tai-lee
Jil Leung
ProdhuesiRaymond Wong
LuajnëDonnie Yen
Zhang Jin
Lynn Hung
Patrick Tam
Karena Ng
Kent Cheng
Bryan Leung
Louis Cheung
Danny Chan
Mike Tyson
Tats Lau
KinematografiaKenny Tse
MontazhiCheung Ka-fai
MuzikaKenji Kawai

Kompanitë prodhuese
Dreams Salon Entertainment Culture
Pegasus Motion Pictures[1]
Starbright Communications
Super Hero Films
Shpërndarë ngaPegasus Motion Pictures
Data e publikimit
24 dhjetor 2015
Kohëzgjatja
105 minuta[2]
ShtetiHong Kong
GjuhaKantonisht
Buxheti36 milion dollarë amerikanë[3]
Fitimi157.3 milion dollarë amerikanë[4]

Ip Man 3 është një film i arteve marciale biografike i vitit 2015, me regji të Wilson Yip, prodhuar nga Raymond Wong dhe shkruar nga Edmond Wong me koreografi aksioni nga Yuen Woo-ping. Filmi bazohet në jetën e mjeshtrit të Wing Chun Ip Man. Nxënësi i Ip Man Bruce Lee është portretizuar nga Danny Chan. Në film shfaqet edhe ish-boksieri amerikan Mike Tyson. Fotografia kryesore filloi më 25 mars 2015 në Shangai[3] dhe përfundoi në qershor të po këtij viti.[5][6]

Premiera e filmit u lëshua në Hong Kong më 16 dhjetor 2015, dhe u publikua zyrtarisht në Hong Kong, Singapor, Malajzi më 24 dhjetor 2015. Ai u hap në Tajvan më 31 dhjetor 2015, Zelandën e Re dhe Mbretërinë e Bashkuar më 15 janar 2016 dhe një javë më vonë në Australi. U lëshua në Shtetet e Bashkuara më 22 janar 2016, dhe u lëshua në territorin e Kinës në 4 mars 2016. Filmi mori vlerësime pozitive dhe tetë nominime të çmimeve të filmit në Hong Kong. Filmi gjithashtu fitoi çmime për koreografinë e luftimeve më të mirë, regjisorin më të mirë dhe fotot më të mirë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Shangai.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1959, Ip Man po vendoset në jetën e tij me profil të ulët në Hong Kong. Djali i tij i madh, Ip Chun, është rikthyer në Foshan për të studiuar, duke e lënë atë me djalin e tij të vogël Ip Ching dhe gruan e tij Cheung Wing-sing në Hong Kong. Bruce Lee viziton Ip dhe i kërkon të bëhet një nga studentët e tij. Pasi Lee demonstron shpejtësinë e tij, Ip as nuk e pranon dhe nuk e refuzon atë, por insinuon që ai të largohet duke hapur derën.

Pasi Ip Ching fillon në luftë me shokun e shkollës, Cheung Fung, mësuesja e tyre, Miss Wong, u kërkon prindërve të vijnë në shkollë, megjithëse mbërrijnë vetëm Ips. Si një ndjesë, familja Ip fton Cheung Fung në shtëpinë e tyre për darkë. Në shtëpinë e Ip, Cheung Fung shfaq aftësi rudimentare por mbresëlënëse të Wing Chun. Kur Ip pyet djalin se kush është mentori i tij, ai thotë se është babai i tij, Cheung Tin-chi, i cili dëshiron të zgjedh djalin e tij menjëherë pas kësaj. Edhe pse Cheung bashkëvepron përzemërsisht me Ip, ai fshehtas lakmon dhe kërkon ta tejkalojë atë, duke marrë pjesë me sukses në luftimet nëntokësore për të fituar para shtesë.

Organizatori, Ma King-sang, një drejtues lokal i triadave, gjithashtu punon për Frank, një zhvillues amerikan i pronave dhe një boksier i aftë. Frank urdhëron Ma të fitojë një copë tokë të pushtuar nga shkolla ku studiojnë Ip Ching dhe Cheung Fung. Ma kërkon një muaj që të bëhet, por kërcënohet të sigurojë se do të bëhet brenda dy javësh. Të nesërmen, kur Ip shkon të marrë djalin e tij nga shkolla, ai dëshmon për Ma dhe burrat e tij që stërvitin dhe rrahin drejtorin, i cili nuk pranon t'i shesë shkollën. Ip ndërhyn dhe frenon Ma, por është i detyruar ta lërë të shkojë. Ip kërkon ndihmë nga miku i tij i ngushtë "Fat Po", një detektiv i policisë lokale. Fat Po pranon të ndihmojë Ip, por pretendon mungesë të fuqisë punëtore dhe ndikim. Ip më pas vendos të ruajë shkollën përkrah nxënësve të tij.

Atë natë, ata ndalojnë një sulm nga burrat e Ma, të cilët përpiqen të vunë zjarrin në shkollë dhe rrëmbyen drejtorin. Cheung, i cili ndodhi që po kalonte, ndihmon në luftën kundër pushtuesve dhe shpëton drejtorin. Aftësitë e Cheung bëjnë përshtypje Ip, dhe ai falënderon Cheung për ndihmën e tij. Tin Ngo-san, një mjeshtër lokal i arteve marciale dhe ish-mentori i Ma-së, është tërbuar nga veprimet e paskrupullta të Ma, dhe i shoqëruar nga Ip, përballet me Ma në kantierin e anijeve në Hong Kong, ku ai e poshtëron atë përpara burrave të tij. Ma hakmerret me thikë të fshehur, por Ip është në gjendje ta ndalojë atë. Fat Po arrin dhe e mban situatën në gjendje të mirë, por Ip përfundimisht lejon që Ma të shkojë përsëri për të degraduar situatën. Ma e gjen Cheung dhe i ofron një shumë të madhe parash për të marrë hak kundër Tin në emër të tij. I dëshpëruar për të hapur shkollën e tij të arteve marciale, Cheung pranon ofertën dhe është në gjendje ta vendosë Tin në spital. Ip merr një telefonatë nga spitali dhe viziton Tin.

Pasi mësoi se Tin nuk e thirri, Ip e kupton që ishte një grup i Ma për ta larguar atë nga shkolla, në mënyrë që bandën e tij të mund të rrëmbente disa prej studentëve, përfshirë Ip Ching dhe Cheung Fung. Ip mbërrin vetëm në kantierin e anijeve të Ma, ku Ma mban Ip Ching me thikë dhe kërcënon se do t'i shesë fëmijët në skllavëri nëse drejtori nuk pranon të dorëzojë shkollën. Pasi mësoi se edhe djali i tij ishte rrëmbyer, Cheung arrin dhe lejohet të largohet me të birin për shkak të bashkëpunëtorit; por pasi djali i tij i thotë se ata ende kanë miqtë e tij, ai kthehet dhe lufton përkrah Ip. Ip dhe Cheung janë në gjendje të mbajnë veten e tyre derisa një trupë policësh të udhëhequr nga Fat Po të vijë për të arrestuar bandën, ndërsa Ma ik. Pas incidentit, Frank largon Ma dhe dërgon një boksier Thai për të shkuar në vend të Ip.

Duke u kthyer në shtëpi, Ip mëson se Wing-sing është diagnostikuar me kancer dhe mund të jetojë vetëm gjashtë muaj të tjerë. Ndërsa po merrte Wing-sing në shtëpi nga një dyqan ilaçesh, Ip sulmohet në një ashensor nga boksieri Thai, i cili mposhtet para se ashensori të arrijë në katin e parë. Fat Po më vonë i tregon Ip-së për Frankin, i cili dëshiron të eliminojë Ip me çdo kusht për të penguar planet e tij. Ip vendos të përballet me Frankin në zyrën e tij, ku ai angazhon Ip në një luftë tre minutëshe, duke premtuar se do ta linte atë vetëm nëse ai mund të zgjasë vetëm tre minutat. Ip fillimisht është i mërzitur nga muskujt dhe forca e fortë e kundërshtarit të tij, por fillon të kthejë valën kur ai sulmon gjysmën e poshtme të Frank dhe ata luftojnë në barazim pasi të kalojnë tre minutat; Frank e mban premtimin e tij.

Cheung, me paratë që mori nga Ma më parë, hap shkollën e tij të arteve marciale dhe pretendon se Wing Chun i tij është i vërtetë ndërsa i Ip-it nuk është. Cheung vazhdon të ndërtojë reputacionin e tij duke mposhtur një numër mjeshtërish të arteve marciale. Më në fund, ai e sfidon Ip-në në një betejë që do të vendosë se kush është mjeshtri i madh i vërtetë e Wing Chun. Ndërkohë, Ip kalon më shumë kohë me gruan e tij të sëmurë, duke ndier me turp ndjenjën se e kishte lënë pas dore më herët. Ip refuzon të marrë pjesë në ndeshje, në vend të kësaj të dalë duke kërcyer me Wing-sing, të udhëzuar nga Lee, të cilën Ip më në fund e pranon si student. Për shkak të dështimit të Ip për të marrë pjesë, Cheung është shpallur fituesi, megjithëse ai duket i pakënaqur nga refuzimi i Ip për të luftuar atë. Pavarësisht se Wing-sing është e lumtur për vendimin e Ip për ta shoqëruar atë, bën një takim me Cheung për një ndeshje tjetër në emër të Ip, pasi ajo mendon se Ip do të kishte marrë pjesë nëse jo për gjendjen e saj.

Wing-sing shoqëron Ip në luftë. Pas një beteje me Six and a half poin pole (një armë e popullarizuar e Wing Chun), thika flutur dhe një luftë me duar bosh, Ip përfundimisht mposht Cheungun me grushtin një inç. Duke pranuar humbjen, Cheung shkatërron flamurin që e shpalli veten të Madhërishëm. Ip i thotë atij se kalimi i kohës me më të afërtat e tyre është më i rëndësishëm sesa të garosh. Në epilog, zbulohet se Wing-sing vdiq në vitin 1960, dhe se Ip ndihmoi që Wing Chun të bëhej i njohur ndërkombëtarisht dhe la një trashëgimi.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Donnie Yen - Ip Man, një mjeshtër i Wing Chun nga Foshan.
 • Zhang Jin - Cheung Tin-chi gjithashtu i njohur si Sum Nung,[7][8] një artist ushtarak nga e njëjta prejardhje Wing Chun si Ip Man. Ai jeton si një tërheqës i karrocës mbajtëse dhe aspiron të tejkalojë Ip Man si një mësues i famshëm Wing Chun. Në ndryshim nga Ip Man, ai është shumë më pak i përmbajtur dhe i pamëshirshëm kur përdor Wing Chun-in e tij.
 • Lynn Hung - Cheung Wing-sing (張永成), Ip Man's wife and mother of their two sons, Ip Chun and Ip Ching.
 • Patrick Tam - Ma King-sang, udhëheqës lokal i Triadit dhe ish nxënës i arteve marciale.
 • Karena Ng - Miss Wong, mësuesja e shkollës së Ip Ching.
 • Kent Cheng - Fat Po, kreu i policisë së Hong Kongut britanikë dhe shok i Ip Man.
 • Bryan Leung - Tin Ngo-san, një mjeshtër lokal i arteve marciale dhe shitës i ombrellave.
 • Louis Cheung - Tsui Lik, student i Ip Man.
 • Danny Chan - Bruce Lee.
 • Mike Tyson - Frank, një zhvillues amerikan i pronave dhe boksier i aftë, i lidhur me Triad.
 • Tats Lau - drejtori i shkollës.
 • Babyjohn Choi - reporteri i gazetës.
 • Yu Kang - Mjeshtri Tam.
 • Lo Mang - Mjeshtri Lou.
 • Leung Siu-hung - Mjeshtri Li.
 • Chen Chao - Mjeshtri Chan.
 • Sarut Khanwilai - boksier Thai.

Vlerësime kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uebfaqja e përmbledhjes së kritikave Rotten Tomatoes raportoi se 78% e kritikëve i kanë dhënë Ip Man 3 një vlerësim pozitiv bazuar në 51 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 6.4/10. Konsensusi i kritikëve të faqes në internet lexon, "Ip Man 3 nuk është biografia më e kompletuar që një tifoz kung fu mund të kërkojë, por skenat e luftimeve janë argëtuese për tu parë - dhe ndonjëherë, drama është vërtet e bezdisshme."[9] Një tjetër përmbledhës i rishikimit, Metacritic i jep filmit një notë mesatare të ponderuar prej 57 nga 100 bazuar në 14 vlerësime kritikësh, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[10]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa shumë burime sugjeruan që Ip Man 3 mund të ishte filmi përfundimtar në ekskluzivitet, Patrick Brzeski nga The Hollywood Reporter deklaroi se për shkak të performancës së fortë tregtare të filmit, ai "nuk do të befasohej" nëse do të bëhej një vazhdim. Raymond Wong kishte shprehur interes për të bërë një film të katërt Ip Man,[11] për të cilin Donnie Yen deklaroi ishte e mundur nëse ekzistonte një skenar i mirë, dhe nëse reagimi ndaj Ip Man 3 e garantonte atë.[12] Më 30 shtator 2016, Yen njoftoi përmes Facebook se ai dhe Wilson Yip do të vazhdojnë ekskluzivitetin me Ip Man 4.[13] Xhirimet filluan në prill 2018 dhe lëshua më 20 dhjetor 2019.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Patrick Frater (23 mars 2014). "Pegasus Rides in With 'Z Storm,' 'Ip Man 3′". Variety. Marrë më 25 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "IP MAN 3 [2D] (12A)". British Board of Film Classification. 21 dhjetor 2015. Marrë më 21 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Karen Chu. "Former Boxing Champ Mike Tyson Signs Up for Hong Kong Action Flick 'Ip Man 3'". The Hollywood Reporter. Marrë më 25 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Yip Man 3 (2015)". The Numbers. Marrë më 28 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Ip Man 3 is a Wrap!". Martialartsmoviejunkie.com. 29 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2016. Marrë më 5 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Yen, Donnie (28 qershor 2015). "Ipman3 wrapped yesterday!! I want to thank you to everyone in front and behind the camera, this awesome film couldn't had accomplished without any single one of u!". Facebook. Marrë më 16 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "DONNIE YEN IS BACK AND READY TO PORTRAY THE WING CHUN LEGEND IN IP MAN 3". Black belt Magazine. Nr. Online. Black Belt Magazine 1000 LLC. 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2018. Marrë më 24 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ B, Lee (14 nëntor 2015). "Donnie Yen Experiences Mike Tyson's Fists in "Ip Man 3"". Dramasian. Nr. Online. Damasian. Marrë më 24 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Ip Man 3 (2016)". Rotten Tomatoes. Fandango. Marrë më 25 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Ip Man 3 Reviews". Metacritic. CBS Interactive. Marrë më 22 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "'Ip Man 3': Five Things to Know About the Hong Kong Martial Arts Flick". The Hollywood Reporter. 21 janar 2016. Marrë më 26 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Ip Man 3 is highest grossing Chinese film in Msia". New Straits Times. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Chew Hui Min (30 shtator 2016). "Donnie Yen will make Ip Man 4, despite hinting previously he was retiring from gongfu films". The Straits Times. Marrë më 2 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)