Protesta studentore në Shqipëri (2018)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Protesta tek Ministria e Arsimit

Protestat studentore në Shqipëri janë një sërë protestash në rrugë, demonstrata dhe aktivitete online të mbajtura nga studentët e universiteteve publike në dhjetor te 2018-tes për të kundërshtuar tarifat e larta të shkollimit. Nxënësit në të gjithë Shqipërinë u mblodhën kundër lëvizjeve të qeverisë shqiptare për të bërë arsimin universitar edhe më të shtrenjtë, duke futur tarifa të reja për provime. Tarifa vjen në krye të tarifave universitare të rritura në mënyrë dramatike, të cilat nuk kanë arritur të sjellin ndonjë përmirësim në arsimin publik.

Protesta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protestat filluan më 5 dhjetor nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës të Universitetit të Tiranës dhe shumë të tjerë u bashkuan gjatë ditës së dytë të protestës.

Protestat studentore, Dhjetor 2018

Mijëra studentë në Tiranë bojkotuan mësimet dhe marshuan nga fakultetet e tyre drejt ndërtesës së ministrisë duke i kërkuar Ministrisë të shkurtojë tarifat e shkollimit dhe anulimin e vendimit të qeverisë për pagesat e provimit, së bashku me kërkesat e tjera si kushtet më të mira të jetesës në konvikte dhe një më të madh përfshirjen e studentëve në procesin e vendimmarrjes. Ishte protesta më e madhe që vendi kishte parë në vite. [1] Studentët nga universitetet publike në qytete të tjera si Durrësi, Shkodra, Elbasan dhe Korça u bashkuan me protesta të studentëve që filluan në Tiranë duke bojkotuar leksionet dhe duke tubuar në rrugë. [2]

Ne diten e dyte te protestes Kryetaret e Keshillave Studentore Xhuljan Guçe, Kurtish Rexhmati dhe Enrik Shehu shkruan 8 kerkesat e studenteve drejtuar Qeverise Shqiptare, kerkesa qe do te mbeteshin deri ne perfundimin e protestave. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kryetaret_e_Keshillave_Studentore_shkruajne_8_pikat_e_studenteve.jpg

Në ditën e dytë të protestës, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla deklaroi se vendimi i qeverisë për tarifat më të larta do të anullohej, por studentët vendosën të vazhdonin protestat për kërkesat e tyre të tjera. [3] Mediat raportuan se ministrja Nikolla kishte nisur inspektimin e kushteve në konvikte, që përbën edhe një nga kërkesat e studentëve.[4]

Protesta vazhdoi për ditë me rradhë me organizime të pavarura të studentëve që kulmuan në protestën e parë masive të datës 8 dhjetor, ditë që përkon dhe me Ditën e Rinisë, kur kujtohet organizimi i protestave studentore të vitit 1990, të cilat siguruan ndërrimin e regjimit dhe vendosjen e pluralizmit në vend. Bojkoti i leksioneve vazhdoi përgjatë gjithë muajit Dhjetor.

Ne muajin janar, studentet zaptuan ambientet e Fakulteteve si shenje proteste ndaj mosplotesimit te kerkesave. Dy vatrat kryesore te kesaj faze te re proteste ishin Fakulteti i Drejtesise dhe Fakulteti i Ekonomise. Ne oret e para te mengjesit te 11 janarit, policia private ne bashkepunim me Policine e Shtetit nderhyn dhunshem ne keto dy Fakultete ne perpjekje per te hequr karriget dhe bankat e vendosura si barrikade para dyerve. Kjo nuk i ndali studentet dhe diten e neserme pas nje thirrje per solidaritet nga Marlin Muça, Arlind Hoxha,Denis Karaj, Maringlen Tanushit dhe Yllhan Hoxhes, organizative ne FDUT per studentet e Fakultetit te Shkencave te Natyres cajne rrethimin e Fakultetit te Drejtesise duke hyre brenda dhe vazhduar bashke me studentete e FDUT protesten.


Fakulteti i Drejtesise ishte Fakulteti i cili rezistoi me gjate duke hapur barrikaden ne 11 shkurt 2019, fale duke i dhene fund keshtu Levizjes se Dyte Studentore.

Protesta studentore tregoi një qendrim të pavarur nga rrymat politike,duke u shnderruar keshtu si një levizje mbarepopullore e cila u mbeshtet nga shumica e shqiptareve.Levizia e dytë studentore pasoi me krijimin e një fryme të re perceptimi tek shqiptarët,duke ju dhëne shpresë.


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Student Anger Over Higher Tuition Fees Rocks Albania :: Balkan Insight". balkaninsight.com. Marrë më 2018-12-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Students from Korça, Durrës Join Protests in Tirana, Issue Demands | Exit - Explaining Albania". exit.al. Marrë më 2018-12-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ https://www.nytimes.com/aponline/2018/12/06/world/europe/ap-eu-albania-students-protest.html
  4. ^ "Studentët vazhdojnë protestat deri në plotësimin e të gjitha kërkesave :: Reporter.al". reporter.al. Marrë më 2018-12-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)