Prudencia Ayala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prudencia Ayala

Prudencia Ayala (Sonzacate, 28 prill 1885 – San Salvador, 11 korrik, 1936), shkrimtare salvadorane dhe aktiviste civile e cila luftoi për të drejtat e grave në El Salvador.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo vinte nga një familje kryesisht indigjene, prindërit e saj ishin Aurelia Ayala dhe Vicente Chief. Kur ishte dhjetë vjeçe, familja e saj u shpërngul në Santa Ana City, ku filloi studimet e saj fillore në shkollën fillore "María Luisa de Cristofine".[1] Ajo kurrë nuk përfundoi studimet e saj për shkak të mungesës së burimeve ekonomike në familjen e saj,[2] duke zhvilluar një formim autodidakt.

Ajo mësoi të qepë dhe të punonte si rrobaqepëse së bashku me aktivitetet e saj të ardhshme. Ajo ishte e sigurtë se ajo kishte aftësinë të parashikonte të ardhmen përmes mesazheve që ajo merrte nga "zërat misteriozë". Kjo i lejoi që të fitonte një farë lidhje midis të afërmve të saj të ngushtë, duke e fituar famën dhe njohjen e saj pavarësisht nga e vërteta e pamundur e parashikimeve të saj. Kjo deklaratë gjithashtu provokoi kritika dhe tallje nga disa grupe sociale.

Parashikimet e saj u botuan në gazetat e Santa Ana, ku ajo quhet "la sibila santaneca". Në vitin 1914, ajo parashikoi rënien e Gjermanisë të Kaiserit dhe përfshirjen e Shteteve të Bashkuara në luftë. Prej atëherë, emri i saj do të merrte rëndësi për shkak të qasjeve të saj feministe dhe karakterit të saj ezoterik.

Pjesëmarrja Sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrja Politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja dhe homazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prudencia Ayala vdiq më 11 korrik 1936, larg nga arena politike, por pranë masave dhe lëvizjeve shoqërore. Nuk ka prova për pjesëmarrjen e saj në kryengritjen e punëtorëve në vitin 1932, por besohet se ajo ka bashkëpunuar me kryengritjet. Në mes të San Salvador, afër katedrales metropolitane, ka një shesh të vogël të quajtur pas Alaya. Në këtë vend ka një pllakë që thotë:

Prudencia Alaya, Salvadorane e gjakut indigjen, pararendës i luftës për të drejtat e njeriut të grave.

Ka organizata të ndryshme që ekzistojnë për të nderuar emrin e saj, siç është "Concertación Feminista Prudencia Ayala".

Në mars të vitit 2009, për të festuar Ditën e Gruas, dhe në nder të Prudencia Alaya, u shfaq shfaqja Prudencia en tiempos de brujería.[3][nevojitet citimi i plotë]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Prudencia Ayala, la luchadora incansable" [Prudencia Ayala, tireless fighter] (PDF). Diario Co Latino (në spanjisht). 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 qershor 2011. Marrë më 26 tetor 2007.
  2. ^ Reyes, José Luis. "Prudencia Ayala, 'hija de la centella'". Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 27 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Rutgers". Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2004. Marrë më 14 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)