Jump to content

Puente Nuevo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ura Puente Nuevo

Puente Nuevo (Shqiptimi spanjisht: [ˈpwente ˈnweβo], "Ura e Re") është një nga tre urat më të reja dhe më të mëdha që zgjat 120 metra të thellë që mbart lumin Guadalevín dhe ndan qytetin e Rondës, në jug të Spanjës. Arkitekti ishte José Martin de Aldehuela dhe ndërtuesi kryesor ishte Juan Antonio Díaz Machuca.

Ndërtimi i urës më të re (ai që qëndron sot) filloi në vitin 1759 dhe u desh 34 vjet për të ndërtuar.[1] Është një dhomë mbi harkun qendror që është përdorur për qëllime të ndryshme, përfshirë këtu edhe një burg. Gjatë luftës civile 1936-1939 të dy palët dyshohet se e përdornin burgun si një dhomë torturash për kundërshtarët e kapur, duke vrarë disa duke i hedhur nga dritaret në shkëmbinjtë në fund të grykës së El Tajo.[2] Dhoma është futur përmes një ndërtese katrore që dikur ishte shtëpia e rojeve. Tani përmban një ekspozitë që përshkruan historinë dhe ndërtimin e urës.

Ndërtimi i urës së mëparshme filloi në vitin 1735, kjo ishte përpjekja e parë për të shtrirë grykën në këtë lartësi dhe u përfundua nga arkitektët Jose Garcia dhe Juan Camacho duke përdorur një model të vetëm harku. Fatkeqësisht, kjo urë u ndërtua shpejt dhe dobët dhe në vitin 1741 e gjithë ura u rrëzua duke rezultuar në vdekjen e 50 njerëzve.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "History of the Puente Nuevo". Ronda Today. Ronda Today. Marrë më 7 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Thomas (1961). p. 176.