Pull citat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pull citat është tërheqja e një teksti në qendër të dy kolonave. Tekst mund të jetë i ‘’tërhequr’’ nga kolona e parë apo e dytë dhe ka për qëllim tërheqjen e vëmendjes në përmbajtje kryesore të temës për lexuesin. Ky term përdoret te botuest edhe në gazetari..[1]

Vendosja e pull citatit në faqe mund të definohet në publikime apo web sajte si stil i udhëzimeve. Këto mjete nuk duhet të jenë në përputhje me kolonat në faqe. Disa dizajner për shembull, e vendosin pull citation në dy e më shumë kolona, si është e treguar edhe në ilustrimin më lart.

Pull citati duhet të jetë, kopje e njejtë e tekstit i cili citohet, varësisht nga sitili i cili përdoret me shkurtime në hapësirë të faqes.

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ilene Strizver. "Pull-quotes". www.fonts.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 korrik 2010. Marrë më 2012-07-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]