Jump to content

Pushka kundër-materialit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pushka kundër materialit)
Teknik i asgjësimit të mjeteve shpërthyese i marinës amerikane me një McMillan TAC-50.

Një pushkë kundër materialit (AMR) është një pushkë snajper e krijuar për t'u përdorur kundër pajisjeve ushtarake, strukturave dhe pajisjeve të tjera (materiale). Pushkët kundër materialit janë të kalibrave dukshëm më të mëdhenj se pushkët konvencionale dhe përdoren për të eliminuar pajisje të tilla si motorët dhe objektivat e paarmatosura ose të blinduara lehtë. Ndërsa automjetet moderne të blinduara janë rezistente ndaj pushkëve anti-material, diapazoni i zgjeruar dhe depërtimi ka ende shumë aplikime moderne. Megjithëse nuk janë të destinuara për t'u përdorur kundër objektivave njerëzore, pesha dhe shpejtësia e plumbave të pushkëve kundër materialit u jep atyre aftësi të jashtëzakonshme në rreze të gjatë, edhe kur krahasohen me pushkët snajper të caktuara. Pushkët kundër materialit janë bërë si në modele me veprim rrufeje ashtu edhe në modele gjysmë-automatike.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]