Jump to content

QRpedia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
QRpedia
Webfaqjaqrpedia.org
KomercialJo
RegjistrimS'ka
Gjuha(t) e gjendshmeShumëgjuhësor
Krijuar nga
 • Terence Eden
 • Roger Bamkin
Lëshuar mështator 4, 2011 (2011-09-04)
Gjendja e tanishmeOnline

QRpedia është një sistem i uebit mobil i cili përdor kodet QR për të paraqitur artikujt e Wikipedia-s te përdoruesit në gjuhën e tyre të preferuar.[1][2][3] Kodet QR mund të gjenerohen lehtësish për t'u lidhur te cilado adresë URL por sistemi QRpedia shton funksionalitet shtesë. Sistemi është në pronësi dhe operohet nga një degë e Wikimedia MB (WMUK).

QRpedia është konceptuar nga Roger Bamkin, një vullnetar i Wikipedia-s, i programuar Terence Eden, dhe publikuar në prill 2011. Momentalisht përdorët në muzetë dhe institucionet tjera in vendet si Australia, Bulgaria, Republika Çeke, Estonia, Spanja, India, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara. Kodi burimor i projektit është lehtësisht i përdorshëm nën licencën MIT.

Procesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vizitorët në Muzeun e Derbit duke përdorur një telefon mobil për të shkanuar një kod QR të QRpedia

Kur një përdorues skanon një kod QR të QRpedia në pajisjen e tyre mobile, pajisja e dekodon kodin QR në një adresë URL duke përdorur domanin "qrwp.org" dhe adresa e së cilës (pjesa e fundit) është titulli i artikullit Wikipedia, dhe dërgon një kërkesë për artikullin e specifikuar në URL te serveri i uebit QRpedia. Ajo poashtu transmeton konfigurimin gjuhësor të pajisjes.[4]

Serveri i QRpedia pastaj përdor API-në e Wikipedia-s për të përcaktuar nëse ka një version të atij artikullit të Wikipedia-s në gjuhën e përdorur nga pajisja, dhe nëse po, e kthen atë në një format të përshtatshëm në një format miqësor për mobil. Nëse nuk ka një version të artikullit në gjuhën e preferuar, atëherë serveri i QRpedia-s një zgjedhje të gjuhëve të preferuara, ose një përkthim nga Google.

Në këtë mënyrë, një QRcode mund të jep të njëjtin artikull në shumë gjuhë,[4] edhe kur muzeu e ka të pamundur të bëj përkthimet e veta. QRpedia regjistron statistikat e përdorimit.[4][5]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

QRpedia është konceptuar nga Roger Bamkin, një vullnetar i Wikipedia-s,[1][6] dhe Terence Eden,[1] një konsulent i uebit mobil,[7] dhe është lansuar më 9 prill 2011[1][8] në ngjarjen Backstage Pass të Muzeut dhe Galerisë së Artit të Derbit[1][7], pjesë e bashkëpunimit "GLAM/Derby" në mes muzeut dhe Wikipedias,[9] gjatë së cilit mbi 1.200 artikuj të Wikipedia-s, në disa gjuhë, poashtu ishin krijuar. Emri i projektit është një portmonto, që kombinon incialet "QR" nga "Quick Response (Përgjigje e Shpejtë) code" dhe "pedia" nga "Wikipedia".[10]

Kodi burimor i projektit është lehtësisht i ripërdorshëm nën licenën MIT.[11]

Zbatimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e Eden, Terence (2011-04-03). "Introducing QRpedia". Marrë më 25 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Anon (2011-08-19). "The Children's Museum of Indianapolis Creates New Learning Opportunities through Wikipedian-in-Residence". The Children's Museum of Indianapolis. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 25 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Johnson, L.; Adams, S. (2011). The Technology Outlook for UK Tertiary Education 2011-201 (PDF). NMC Horizon Report Regional Analyses. Austin, Texas: The New Media Consortium. ISBN 978-0-615-38209-8. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 tetor 2011. Marrë më 11 maj 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c Byrd Phillips, Lori (2011-06-15). "Going Multilingual with QRpedia". Marcus Institute for Digital Education in the Arts. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2012. Marrë më 25 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "QRpedia Statistics (example)". Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2012. Marrë më 12 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Bamkin, Roger. "Three days of Action - QR codes at Derby Museum and Art Gallery". Wikimedia Foundation. Marrë më 17 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Anon (2011-05-21). "Quiet Realities". Imperica. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2012. Marrë më 25 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Various. "Wikipedia:GLAM/Derby/QR code experiment". Wikipedia. Marrë më 25 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Various. "Derby Backstage Pass". Wikimedia UK. Marrë më 25 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Eden, Terence (2011-11-03). "QRpedia in Russia". Marrë më 25 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "qrwp — QR Redirection to Wikipedia". Google Project Hosting. Marrë më 25 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]