Jump to content

QWERTY

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Butonat janë të organizuar në kolona diagonale, për të dhënë hapësirë për levat.

QWERTY është një plan i tastierës për shkrimin Latin. Emri vjen nga leximi gjashtë shkronjave të para që paraqiten lartë në të majtë në rreshtin e shkronjave (Q W E R T Y) nga e majta në të djathtë. Dizajni QWERTY bazohet në një plan të krijuar për Makinën e shkrimit Sholes dhe Glidden dhe ti shitej Remington në vitin 1873. Ajo u bë e famshme me suksesin e Remington No. 2 në vitin 1878, dhe mbetet në përdorim edhe sot në tastierat elektronike për shkak të inercisë, vështirësisë së të mësuarit të një dizajni që është i ndryshëm nga standardi tashmë i ngulitur, efekti i rrjetit të një dizajni standard, dhe pretendimi nga disa se alternativat e këtij dizajni nuk arrijnë të sigurojnë avantazh të rëndësishme.[1]

  1. ^ Liebowitz, Stan; Margolis, Stephen E. (1990), "The Fable of the Keys", Journal of Law and Economics, 33 (1): 1–26, doi:10.1086/467198 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: QWERTY – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale