Qarku Węgorzewo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Węgorzewo
Qarku
Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 693,43 km2
Popullsia 23,329 banorë (30 qershor 2016)
Dendësia 33,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Targa NWE
Faqja Zyrtare www.powiatwegorzewski.pl

Qarku Węgorzewo (Polonisht: Powiat węgorzewski) është njësi e administratës territoriale dhe qeveri lokale (powiat) në veri të Polonisë në kufi me Rusinë. Ajo u krijua në vitin 2002 nga pjesa veriore e Qarkut Giżycko. Selia e saj administrative është Węgorzewo, e cila ndodhet 95 km në veri-lindje të kryeqytetit rajonal Olsztyn.

Qarku Węgorzewo kufizohet me Qarkun Gołdap në lindje, Qarkun Giżycko në jug dhe me Qarkun Kętrzyn në perëndim. Gjithashtu kufizohet me Rusinë (Kaliningrad Oblast) në veri.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku ndahet në tre komuna (gminas):

Gmina Sipërfaqja
(km²)
Popullsian
(2006)
Selia
Gmina Węgorzewo 341.1 17,092 Węgorzewo
Gmina Pozezdrze 177.3 3,498 Pozezdrze
Gmina Budry 175.0 3,051 Budry