Qarku i Donegal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qarku Donegal
Contae Dhún na nGall
Dunegall
noform
Slieve League
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Irlanda
Provinca Ulsteri
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 159.000 banorë (2016)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.donegalcoco.ie

Qarku Donegal (Irlandisht: Contae Dhún na nGall) është qarku më i madh i Irlandës. Ndodhet në provincën Ulsteri dhe morri emrin prej qytetit Lifford.