Qarku i Donegal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qarku Donegal
Contae Dhún na nGall
Slieve League
Slieve League
Location of Qarku Donegal
Popullsia
 • Total159,000
Faqja zyrtarewww.donegalcoco.ie

Qarku Donegal (Irlandisht: Contae Dhún na nGall) është qarku më i madh i Irlandës. Ndodhet në provincën Ulsteri dhe morri emrin prej qytetit Lifford.