Qazim Turdiu (shkolle nëntvjeçare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shkolla ndodhet në Tiranë.


Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla u ndërtua në vitin 1995, dhe mori emrin e matematikanit shqipetar Qazim Turdiu. Është ndërtuar me një synim për të qenë një shkollë moderne dhe keshtu ndodhi. Ajo shkolle mban nxënës të shquar dhe të edukuar mirë.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla ndodhet në rrugën Don Bosko në Veriperëndim të Tiranës. Shkolla është e vendosur pranë televizionit shqiptar "Vizion Plus".

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla "Qazim Turdiu" është një shkollë e madhe në të cilën ndodhen rreth 1300 nxënës dhe me një staf prej rreth 98 mësuesish. Kjo shkollë mban rreth 58 klasa me një kapacitet rreth 35-40 nxënës për klasë. Ka palestrën më të mirë të gjithë shkollave në Tiranë, e ndertuar kjo nga kryeministri Sali Berisha.

Personalitete të shquara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimtarja e madhe me mbiemër Qose. Këngëtarët si Greta Koçi edhe e motra Eni Koçi, Olta Boka, Arkimed Lushaj

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]