Qemal Haxhihasani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Qemal Haxhihasani filolog dhe mbledhes folklorik

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

U lind në Elbasan më 16 shkurt 1916 prof. folklorist i shquar, hartues i veprës madhore "Epika legjendare 1 dhe 2", studiuesi që u mor shumë me tema të palëvruara më parë te ne siç është p.sh. cikli i kreshnikëve, të cilat i përmblodhi në "Këngë popullore legjendare" dhe "Këngë popullore shqiptare". Ai ka bërë shpjegimin e disa termave të shkencës e të teknikës për hartuesit e Fjalorit të gjuhës shqipe të botuar në Tiranë1980. Vdiq në vitin 1992. Ne nder te tij eshte bere nje shkolle me emrin e tij ne Elbasan.


((By :Leonard Balla))