Qendrat historike të Beratit dhe Gjirokastrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trashëgimni botërore e mbrojtur nga UNESCO
Qendrat historike të Beratit dhe Gjirokastrës*

Berat Unesco 2016 Albania.jpg
Beratit në mbrëmje
Shteti Shqipëria
Lloji Kulturor
Kriteri iii, iv
Referime 569
Rajoni** Evropë
Historia e pranimit
Pranimi 2005  Mbledhja e 29-të
Zgjerimi 2008
* Emri siç është i shkruar në listën e pranimit nga UNESCO.
** Rajonet të klasifikuara sipas UNESCO-s.


Qendrat historike të Beratit dhe Gjirokastrës', në qytetet e Beratit dhe Gjirokastrës, Shqipëri, janë caktuar një Vend i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO që në vitin 2005. Kufijtë e saj u zgjeruan në vitin 2008. Berati dhe Gjirokastra janë regjistruar si shembuj të rrallë të një arkitekture karakteristike, tipike e periudhë osmane. I vendosur në Shqipërinë qendrore, Berati dëshmon për bashkëjetesën e bashkësive të ndryshme fetare dhe kulturore përgjatë shekujve. Ai përmban një kështjellë, pjesa më e madhe e të cilës është ndërtuar në shekullin e XIII-të, edhe pse origjina e tij daton në shekullin e IV para erës sonë. Zona e kështjellës numëron shumë kisha bizantine, kryesisht nga shekulli i XIII-të, si dhe disa xhami të ndërtuara nën epokën otomane duke filluarnga viti 1417. Gjirokastra, në luginën e lumit Drinos në Shqipërinë jugore, përmban një sërë shtëpish të jashtëzakonshme dykatëshe të cilat u ndërtuan në shekullin e XVII-të. Qyteti gjithashtu mban një pazar, një xhami të shekullit të XVIII-të dhe dy kisha të së njëjtës periudhë.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 13: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Albania" does not exist.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]