Queen Latifah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Queen Latifah
QueenLatifah08TIFF.jpg
Queen Latifah
Informacione personale
Vendlindja Newark, New Jersey, ShBA
Faqja zyrtare www.QueenLatifah.com


Queen Latifah lindi më 18 mars 1970Newark, New Jersey, SHBA si Dana Elaine Owens. Është një këngëtare e Hip-Hopit dhe aktore amerikane.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • All hail the queen (1989)
  • Nature of a Sista (1991)
  • Black Reign (1994)
  • Order in the court (1998)
  • She's a Queen (2002)
  • Dana Owens Album (2004)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1991 House Party 2 Zora
1992 Juice Ruffhouse M.C.
1996 Set It Off Cleopatra 'Cleo' Sims
1998 Living Out Loud Liz Bailey
2002 Chicago Matron "Mama" Morton
Brown Sugar Francine
2003 Scary Movie 3 Aunt Shaneequa
Bringing Down the House Charlene Morton (edhe producente)
2004 Taxi Belle
The Cookout Security Guard (edhe producente)
Barbershop 2: Back in Business Gina
2005 Beauty Shop Gina Norris (edhe producente)
2006 Stranger Than Fiction Penny Escher
Ice Age: The Meltdown Ellie (dublim)
Last Holiday Georgia Byrd
2007 Hairspray Motormouth Maybelle
A Perfect Christmas Kallëzuese

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë. Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.