Rabigh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rabigh
رَابِغ‎ : Arabisht
Qytet
noform
Vendndodhja
Rabigh is located in Arabia Saudite
Rabigh
Rabigh

Koordinatat: 22°48′V 39°02′L / 22.800°V 39.033°L / 22.800; 39.033

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Provinca Provinca Meka
Kryetari i Bashkisë Khalid al-Ghanmi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,679.03 km2
Lartësia 13 m (m.n.d.)
Popullsia 180,352 banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+3 (Zona Kohore e Arabisë)

Rabigh (Arabisht: رَابِغ‎) është një qytet dhe guvernorat në Provincën MekaMbretërisë së Arabisë Saudite, e vendosur në bregdetin e Detit të Kuq, rreth 208 km në veriperëndim të Mekës në rajonin historik Hexhaz. Qyteti kishte një popullsi të vlerësuar prej 180,352 në vitin 2014[1] dhe ndodhet në një lartësi prej 13 m mbi nivelin e detit,[2] afër kufirit me Provincën Medina. Qyteti daton në Arabinë para-Islamike dhe deri në shekullin e 17-të, ishte i njohur si El Xhuhfe.[3]

Rëndësia historike e qytetit drejtohet nga fakti se ai ishte një ndalesë për pelegrinët e Haxhit dhe Umres që vinin nga Egjipti dhe Levanti, siç përcaktohet nga profeti Muhammed. Qyteti ishte gjithashtu i vendosur përgjatë rrugëve para-islamike të karvanëve midis Jemenit dhe Levantit. Si një qytet bregdetar, peshkimi ishte burimi kryesor i të ardhurave për njerëzit e Rabigh deri në zbulimin e naftës.[3]

Për shkak të vendndodhjes strategjike të Rabigh në Detin e Kuq, ai ka qenë vendi i disa projekteve të profilit të lartë të tillë si Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë Mbreti Abdullah, Petro Rabigh dhe Qyteti Ekonomik i Mbretit Abdullah.[3]

Guvernorati Rabigh është i ndarë në 5 marakiz, Rabigh, Nuweiba, Abwa ', Mastoura dhe al-Qadimah. Qeveriset nga Guvernatori Khalid al-Ghanmi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rabigh dihet se ka ekzistuar para ardhjes së Islamit. Edhe deri në shekullin e 17-të, zona në dhe përreth qytetit ishte e njohur me emrin e saj para-islamik, el-Xhuhfe. Gjatë kohës së Muhamedit, Rabigh ishte një vend i shpeshtë i sulmeve nga myslimanët në karvanët mekas që kaluan nëpër rajon.[4] Është regjistruar në Sahih Buhariu se Muhamedi e përcaktoi el-Xhuhfen si mikat për pelegrinët që mbërrinin për Haxh dhe Umre nga Egjipti dhe Levanti.[5][6]

Historia moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me zbulimin e naftës në Arabinë Saudite dhe përfundimin e tubacionit Lindje – Perëndim, Saudi Aramco zgjodhi Rabigh të ishte vendi i rafinerisë dhe portit të tyre të ri. Ndërtimi në rafinerinë Rabigh filloi në vitin 1981, gjatë mbretërimit të Mbretit Fehd. Ndërmarrja e përbashkët midis Saudi Aramco dhe Sumitomo Chemical të Japonisë, 10 miliard dollarë Kompania e Rafinerisë dhe Petrokemikale Rabigh, e njohur gjithashtu si Petro Rabigh, u themelua në vitin 2005. Aktualisht është rafineria e dytë më e madhe e integruar e naftës dhe impianti i prodhimit petrokimik në Arabinë Saudite.[7]

Shumica e projekteve të tjera në dhe përreth Rabigh u ndërtuan nën Mbretin Abdullah dhe kështu janë emëruar për të, siç është Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë Mbreti Abdullah, një universitet ndërkombëtar, i nivelit të diplomuar. E themeluar në vitin 2009, është kampusi i parë universitar bashkë-arsimor në Arabinë Saudite; dhe Qyteti Ekonomik Mbreti Abdullah, i lehtësuar nga Autoriteti i Përgjithshëm i Investimeve i Arabisë Saudite, ndërtimi i të cilave filloi në vitin 2005. Projekti është duke u zhvilluar nga Emaar, një kompani e listuar në Tadawul e krijuar për herë të parë për të zhvilluar KAEC. Porti Mbreti Abdullah, një nga portet më të mëdha të Arabisë Saudite, ndodhet në qytet dhe u përurua më 11 shkurt 2019.[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nayebare, Shedrack R.; Aburizaiza, Omar S.; Khwaja, Haider A.; Siddique, Azhar; Hussain, Mirza M.; Zeb, Jahan; Khatib, Fida; Carpenter, David O.; Blake, Donald R. (2017). "Chemical Characterization and Source Apportionment of PM2.5 in Rabigh, Saudi Arabia". Aerosol and Air Quality Research (në anglisht). 16 (12): 3114–3129. doi:10.4209/aaqr.2015.11.0658. ISSN 1680-8584.
  2. ^ "Maps, Weather, and Airports for Rabigh, Saudi Arabia". www.fallingrain.com (në anglisht). Marrë më 2020-08-11.
  3. ^ a b c "Once a sleepy coastal town, Rabigh is new center of opportunities". Arab News (në anglisht). 23 shtator 2009. Marrë më 2020-08-11.
  4. ^ Mubarakpuri, Safi al-Raḥman, author. (2015). The sealed nectar : biography of the Noble Prophet (në anglisht). OCLC 1035160797.Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  5. ^ "Hadith - Book of Hajj (Pilgrimage) - Sahih al-Bukhari - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم)". sunnah.com (në anglisht). Marrë më 2020-08-11.
  6. ^ Bukharī, Muḥammad ibn Ismāʻīl (1966). Sahih Bukhari (në anglisht). Muhammad Sarid. ff. Book 25, Hadith 14. OCLC 222681584.
  7. ^ "Timeline". www.petrorabigh.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 tetor 2020. Marrë më 2020-08-11.
  8. ^ "King Abdullah Port". www.kingabdullahport.com.sa (në anglisht). Marrë më 2020-08-11.