Jump to content

Raclette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raclette me patate të ziera dhe turshi

Raclette ( /r ə ˈ k l ɛ t / ,Frëngjisht: [ʁaklɛt]  ( dëgjoni)) është një pjatë zvicerane [1] [2] [3], gjithashtu e njohur në vendet e tjera alpine, e cila bazohet në ngrohjen e djathit dhe gërvishtjen e pjesës së shkrirë, që më pas shërbehet zakonisht me patate të ziera. Djathi Raclette është historikisht një pjatë me origjinë nga kantoni Valais në Zvicër. Ky djathë nga Valais përfiton nga një AOP . [4] Djathi Raclette është gjithashtu një djathë i tipit zviceran i tregtuar posaçërisht për t'u përdorur për këtë pjatë.

Raclette shërbehet gjithashtu si ushqim rruge, por shpesh me bukë në vend të patateve. [5]

  1. ^ "Raclette". MySwitzerland.com (në anglisht). Marrë më 2019-01-08.
  2. ^ "Raclette". BBC Food (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më 2019-01-08.
  3. ^ "Switzerland - Daily life and social customs". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2019-01-08.
  4. ^ "Raclette and cheese experiences | Valais Switzerland". www.valais.ch. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2023. Marrë më 2022-11-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Maguire, Mercedes (22 dhjetor 2022). "Gluhwein to raclette: The best Christmas markets in Europe". Escape.com.au. Marrë më 19 shkurt 2023. If you try nothing else, don't miss the raclette cheese stall, where they heat huge half wedges of cheese under an open fire and scrape the melted cheese onto a crunchy baguette roll and top it with bacon. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)