Radio teleskopi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Radioteleskopi më i madh i Evropës, me gjerësi 100m. Efelsberg, Gjermani.
Radio Teleskopi 64 metërsh në Vëzhguesin Parkes, Australi.
Radio teleskopi është një prej veglave të ndryshme të përdorura nga astronomët.

Radioteleskopi është një aparat matës që përdoret në radioastronomi, me ndihmën e të cilit mund të vëzhgohen trupa qiellorë, që rrezatojnë valë elektromagnetike në zonën spektraleradiovalëve. Radioteleskopët zakonisht janë antena të lugëta e të drejtueshme që mund të përdoren veçmas apo në grupe.

Ne dallim me teleskopin e "rendomte", i cili prodhon imazhe te dukshme drite, nje radio teleskop "shikon" vale radiore (rrezatuese) te leshuara nga burime radiore.

Radioteleskopi me i njohur, qe eshte edhe me i madhi , gjendet ne Arecibo, ne Porto Riko, me gjeresi prej 305 metrash. Radioteleskopi me i madh evropian, qe eshte edhe me i madhi i ndertuar nga nje antene e vetme e drejtueshme, gjendet ne Efelsber, te Gjermanise, dhe ka nje diameter prej 100 metrash.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Llojet[redakto | redakto tekstin burimor]

Teknika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]