Rakell thika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lloje të ndryshme të rakellthikave

Rakell thika[1] bënë pjesë në veglat kryesore të teknikës së Shtypit të depërtueshëm (Sitoshtypit). Nga kualiteti i tij varet edhe kualiteti i shtypit. Përbëhet nga dorëza mbajtëse (metalike apo e drurit) dhe gomës me të cilën shtypet (tërhiqet) ngjyra.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nezir Berisha & Abdurrahman Simnica BAZAT E TEKNOLOGJISË GRAFIKE, Libri shkollor, Prishtinë 2005, faqe 167