Raketa balistike ndërkontinentale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Test i lëshimit të raketës Minuteman III
Një raketë balistike mund të mbajë shumë mirvage (pjesë) për të goditur objektive të ndryshme në të njëjtën zonë

Raketa balistike ndërkontinentale (anglisht: Intercontinental ballistic missile, shk. ICBM) është një raketë balistike me rreze të largët (më shumë se 5.600 km).

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompleksi ushtarako-industrial gjerman lëshon gjatë Luftës se dytë botërore studimet e para për një lëshues i cili mund të bartë ngarkesa ushtarake mbi një tjetër kontinent, objektivi specifik ishin Shtetet e Bashkuara, por rënia e Gjermanisë Naziste ndërpreu kërkimet dhe aleatët e shpërndanë punën e tyre.

Raketa e parë balistike ishte sovjetike R-7 Semyorka (R-7 numër 8) që zhvilloi 6.000  km më 21 gusht 1957.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ energia.ru. "Rocket R-7". Marrë më 21 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)