Raleigh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raleigh
Raleigh
Qytet
Pamje nga Raleigh
Pamje nga Raleigh
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Nofkat: 
Qyteti i Lisave
Popullsia
 • Gjithsej405,791
Faqja zyrtarewww.raleighnc.gov

Raleigh (shqiptohet Ralli) është kryeqyteti i shtetit amerikan të Karolinës së Veriut dhe qendra e Rrethit Wake. Raleigh është i njohur si "Qyteti i lisave" për sasinë e madhe të lisave që ka. Sipas Zyrës së Regjistrimit të SHBA-së, popullsia e qytetit më 1 korrik 2009 ishte 405.791 banorë. Raleigh është nje nga qytetet me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara dhe aktualisht, qyteti i 45-të më i madh në Shtetet e Bashkuara. Qyteti i Raleigh mban emrin e Sir Walter Raleigh, një aristokrat anglez.