Walter Raleigh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sir Walter Raleigh (lindi rreth vitit 1552 ose 1554 - 29 tetor 1618) ishte shkrimtarë, poetë, ushtarë, politikanë, gjyqtar, spiun dhe zbulues. Ai ishte kushëriri i Richard Grenville dhe gjysmë-vëllau i vogël i Humphrey Gilbert. Ai ishte i njohur për duhanin e popullarizuar në Angli.

Ai lindi në një familje protestane në Devon, djali i Walter Raleigh dhe Catherine Champernowne. Pak është e njohur për jetën e tij, edhe pse e kaloi pak kohë në Irlandë, duke marrë pjesë në shtypjen e rebelimeve dhe duke marrë pjesë në rrethimin e Smerwick. Ai u rrit me shpejtësi në favor të Mbretëreshës Elizabeta I dhe u mori titullin e kalorësit në vitin 1585. Raleigh ishte i dobishëm në kolonizimin e Anglisë të Amerikës Veriore dhe pasi iu dha një patentë mbretërore për të eksploruar Virxhininë, duke hapur rrugën për vendbanimet e ardhshme angleze. Ai u martua fshehtas me Elizabeth Throckmorton, vajza e ambasadorit Nicholas Throckmorton.

Raleigh ishte një nga personat e shquar në epokën Elizabetiane.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pak dihet rreth lindjes së Raleigh.[1] Disa historianë besojnë se ai lindi më 22 janar 1552, megjithëse Fjalori i Biografisë Kombëtare të Oksfordit e favorizon vitin 1554.[2] Ai u rrit në shtëpinë e Hayes Barton,[3] një shtëpi në fermë pranë fshatit East Budleigh, jo shumë larg Budleigh SaltertonDevon. Ai ishte djali më i vogli i Walter Raleigh ose Rawleigh (1510–1581) dhe Catherine Champernowne. Gjysmë-vëllezërit e tij John Gilbert, Humphrey Gilbert, dhe Adrian Gilbert, dhe vëllai i tij i plotë Carew Raleigh ishin gjithashtu të shquar gjatë mbretërimit të Elizabetës I dhe James I.

Në vitin 1969, Raleigh u largua për në Francë për t'i shërbyer Huguenots në luftërat civile fetare franceze.[1] Në vitin 1572, Raleigh u regjistrua si një studentë në Kolegjin Oriel të Oksfordit, por ai u largua një vit më vonë pa diploma. Raleigh vazhdoi të përfundonte arsimin e tij në Inns of Court. Në vitin 1575, ai u regjistrua në Tempullin e Mesëm. Në gjyqin e tij më 1603, ai deklaroi se kurrë nuk kishte studiuar ligjin. Jeta e tij është e pasigurtë mes viteve 1569 dhe 1575, por në historinë e tij të botës ai pretendoi të ishte dëshmitar okular në [[Beteja e Moncontour|Betejën e Moncontour] (3 tetor 1569) në Francë. Në vitin 1575 ose 1576, Raleigh u kthye në Angli.[4]

Lista e poezive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesin e të gjithave të përfunduar, dhe disa papërfunduar, poema të shkruara ose të atribuuara në mënyrë të besueshme, Raleigh: Kur keni ardhur nga vendi i shenjtë shpesh i atribuohet Raleigh, por sipas fjalëve të Gerald Bullett "sigurisht ekzistonte para se Raleigh të arrinte në vendin e ngjarjes; Lidhja e Ralegh me të është kryesisht një çështje hamendjeje ".[5]

 • "The Advice"
 • "Another of the Same"
 • "Conceit begotten by the Eyes"
 • "Epitaph on Sir Philip Sidney"
 • "Epitaph on the Earl of Leicester"
 • "Even such is Time"
 • "The Excuse"
 • "False Love"
 • "Farewell to the Court"
 • "His Petition to Queen Anne of Denmark"
 • "If Cynthia be a Queen"
 • "In Commendation of George Gascoigne's Steel Glass"
 • "The Lie"
 • "Like Hermit Poor"
 • "Lines from Catullus"
 • "Love and Time"
 • "My Body in the Walls captive"
 • "The Nymph's Reply to the Shepherd"
 • "Of Spenser's Faery Queen"
 • "On the Snuff of a Candle"
 • "The Ocean's Love to Cynthia"
 • "A Poem entreating of Sorrow"
 • "A Poem put into my Lady Laiton's Pocket"
 • "The Pilgrimage"
 • "A Prognistication upon Cards and Dice"
 • "The Shepherd's Praise of Diana"
 • "Sweet Unsure"
 • "To His Mistress"
 • "To the Translator of Lucan's Pharsalia"
 • "What is Our Life?"
 • "The Wood, the Weed, the Wag"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b The Broadview Anthology of British Literature. (2011) Broadview Press, Canada, 978-1-55481-048-2. p. 724
 2. ^ Nicholls, Mark; Williams, Penry (shtator 2004). "Ralegh, Sir Walter (1554–1618)". Oxford Dictionary of National Biography. Oxford University Press. Marrë më 20 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Hayes Barton, Woodbury Common. britishexplorers.com
 4. ^ Edwards, Edward (1868) The Life of Sir Walter Ralegh. Volume I. London: Macmillan, pp. 26, 33.
 5. ^ Bullett, Gerald (1947). Silver Poets of the 16th Century. Everyman's Library. Vëll. 1985. London: J. M. Dent & Sons. fq. 280. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)