Ramadan Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ramadan Krasniqi - Dani
Ramadan Krasniqi.jpg
Informacione
Lindja 5 gusht 1958 (59 vjeçar)
Prejardhja Kosova Kosova
Zhanri Popullore
Profesion(e) Këngëtar, Solist
Vite aktiv 1973-prezent


Ramadan Krasniqi - Dani lindi më 5 gusht të vitit 1958Pejë, është një këngëtar shqiptar nga Kosova. Është PAVAROTTI I KOSOVËS (tha e nderuara Nexhmije Pagarusha).

Arsimin fillor e kreu në Shkollën fillore "8 Marsi", të mesmen në gjimnazin ish "11 maji". Karrierën si këngëtar e filloi me orkestrinën "Vëllezërit Bakraqi". Pas shumë paraqitjeve si i ri, në grup me kolegët, për herë të parë si solo-këngëtar, u prezantua në mbrëmjen festive të pritjes së Vitit të Ri, 1973/1974, në motelin e atëhershëm me famë, "Dardania" në Pejë. Ka më se 34 albume muzikore te edituara në treg. Bashkëpunëtorët e tij të preferuar : Ilir Berani, Afrim Macula, Ylber Asllani, Valton Beqiri, Hivzi Krasniqi, Arsim Bunjaku. Mega-Hitet e njohura : "Magdallena" (1985) nga Ardian Rrusta, "Ti që fike shpirtin tim" (1995) nga Afrim Macula, "Tradhëtare" (2003) nga Ilir Berani, "Fjalët që na ndanë" (2005) nga Afrim Macula. Kënga "Tradhtare" (2003), shënon rekord të shitjes, si singel-cd, në karrierën e Danit, ku presupozohet se tirazhi i shitur ne treg ka qenë afërsisht 70 mijë copë.

“Valsi i tradhtisë” Kënduar live tregon aftësitë dhe profesionalizimin e tij, me zërin e kristaltë, të kthjellët si loti. Ndërsa me spektaklin “Këngët e shekullit” të organizuar nga TV Klan në Shqipëri, vërtetohet dhe një herë se çfarë kapaciteti ende te pa shtershëm ka i nderuari Dani.

Në karrierën e tij ka nxierrur rreth 34 albume[1].

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Revista "Dritarja"