Ransom E. Olds

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ransom E. Olds
Ransom E. Olds

Ransom Eli Olds (3 qershor 1864 - 26 gusht 1950) ishte një pionier i amerikan i industrisë automotive, prej të cilit janë emëruar marka e Oldsmobile dhe REO. Ai ka pohuar se ka ndërtuar makinën e tij të parë me avull në fillim të 1894, dhe makinën e tij të parë me benzinë ​​në 1896. Linja moderne e montimit dhe koncepti i tij themelor i njihet për meritë Olds, i cili e përdori atë për të ndërtuar prodhimin e parë me shumicë të makinave, Oldsmobile Curved Dash në fillimin e 1901 [1] .

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Michigan Yesterday & Today. Voyageur Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]