Jump to content

Rebecca Goldin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rebecca Goldin
ShtetësiaAmerikane
ArsimiHarvard
Instituti i Teknologjisë Massachusetts
Profesionimatematikane

Rebecca Goldin është një matematikane amerikane e cila punon si profesore e shkencave matematikore në Universitetin George Mason,[1] dhe drejtore e Shërbimit të Vlerësimit Statistikor, një organizatë jofitimprurëse e lidhur me EMU që synon të përmirësojë përdorimin e statistikave në gazetari.[2] Kërkimet e saj matematikore kanë të bëjnë me gjeometrinë simplektike, duke përfshirë punën në veprimet hamiltonike dhe koeficientët simplektikë.[3]

Pas diplomimit me nderime në matematikë nga Universiteti i Harvardit,[4] Goldin studioi në Francë për një vit me Bernard Teissier në Ecole Normale Supérieure,[5] duke ndjekur kërkime mbi varietete torike.[3] Ajo e kompletoj doktoraturën e saj në vitin 1999 në Institutin e Teknologjisë Massachusetts nën mbikqyrjen e Victor Guillemin.[6] Pas studime post-poktorale në Universitetin e Maryland, ajo u bashkua me fakultetin e GMU në vitin 2001.[4][5]


Ajo ishte fituese inauguruese e Çmimit Memorial të Ruth I. Michler nga Shoqata për Gratë në Matematikë (AWM), në vitin 2007.[3][5]

  1. ^ GMU Math Faculty, retrieved 2016-06-30.
  2. ^ about STATS.org Arkivuar 17 gusht 2016 tek Wayback Machine, retrieved 2016-06-30.
  3. ^ a b c Rebecca Goldin selected as first recipient of Ruth I. Michler Memorial Prize (PDF), Association for Women in Mathematics, 28 mars 2007, arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 korrik 2011, marrë më 25 korrik 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  4. ^ a b An Interview with Rebecca Goldin, Mathematical Association of America, October 31, 2008, retrieved 2016-06-30.
  5. ^ a b c "Mathematics Professor Goldin Receives First Michler Prize", The Mason Gazette, 30 mars 2007, arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2016, marrë më 25 korrik 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  6. ^ Rebecca Goldin at the Mathematics Genealogy Project