Rebecca Lee Crumpler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rebecca Lee Crumpler
U lind në(1831-02-08)shkurt 8, 1831
Christiana, Delaware
Vdiq
Hyde Park, Boston, Massachusetts
KombësiaAmerikane
Emrat e tjerëRebecca Davis
ArsimiNew England Female Medical College
Njohur përFirst female African-American doctor

Rebecca Lee Crumpler, Davis, (8 shkurt 1831 - 9 mars 1895) ishte një fizikante amerikane dhe autore. Duke u bërë një doktore e mjekësisë në vitin 1864,[1], pasi kishte studiuar në Kolegjin e Mjekësisë për Femra New England, ajo ishte gruaja e parë afro-amerikane që u bë mjeke në Shtetet e Bashkuara. Kryesisht për gratë dhe fëmijët e varfër.[2] Pas përfundimit të Luftës Civile Amerikane në vitin 1865, ajo u zhvendos në Richmond, Virxhinia, duke besuar se ajo ishte "fusha e duhur për punën e vërtetë misionare" dhe për të vazhduar përqendrimin e saj në sëmundjet e grave dhe fëmijëve. Crumpler ka punuar për Byronë e Freedmen për të ofruar kujdes mjekësor për skllevërit e liruar; Ajo ju nënshtrua "racizmit intensiv" dhe seksizmit gjatë ushtrimit të mjekësisë.[3][4] Ajo më vonë u kthye në Boston dhe "hyri në punë me energji të ripërtërirë, duke praktikuar jashtë dhe duke marrë fëmijë në [ shtëpi për trajtim, pavarësisht, në një masë, të shpërblimit.[5] Në vitin 1883, ajo botoi një libër të Discourses mjekësore. I dedikuar infermierëve dhe nënave, ajo u përqendrua në kujdesin mjekësor të grave dhe fëmijëve,[6]dhe ishte një nga botimet e para të shkruara nga një amerikane e Afrikës rreth mjekësisë.

Jeta e hershme dhe arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1831, Crumpler u lind nga Rebecca Davis në Christiana, Delaware në Matilda Webber dhe Absolum Davis.[7] Ajo u rrit në Pensilvani nga një hallë që kujdesej për fqinjët e sëmurë. Crumpler më vonë mori pjesë në elitën West Newton English dhe Shkolla Classical në Massachusetts, ku ajo ishte një "student i veçantë në matematikë".[8][9][10]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Infermierija dhe shkolla mjekësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u zhvendos në Charlestown, Massachusetts, në vitin 1852.[11] Gjatë tetë viteve të ardhshme, Crumpler u punësua si infermiere derisa ajo u pranua në Kolegjin e Femrave të New England në vitin 1860.[12]Ishte e rrallë për gratë ose meshkujt e zinj për t'u pranuar në shkolla mjekësore gjatë kësaj kohe. Atë vit, në Shtetet e Bashkuara kishte 54.543 mjekë, prej të cilëve 300 ishin gra. Asnjëra prej tyre nuk ishte femër afro-amerikane.[13] Ajo fitoi një çmim të shkollimit nga Fondi i Bursave Wade, i themeluar nga abdikuesi Ohio, Benjamin Wade. Pas përfundimit të tre viteve të kursit dhe një teze, ajo dha provimet e saj të fundit me gojë në shkurt të vitit 1864. Më 1 mars të vitit 1864, bordi i administratorëve e quajti atë një doktore të mjekësisë, duke e bërë gruan e parë afro-amerikane në Shtetet e Bashkuara për të fituar shkallën dhe gruaja e vetme afro-amerikane që ka diplomuar në New England College Femra Mjekësore. Shkolla mbyllej në vitin 1873, pa diplomuar një grua me ngjyrë. Ajo i'u bashkua Universitetit të Bostonit.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa jetonte në Charlestown, Rebecca u martua me Wyatt Lee, një ish-skllav me origjinë nga Virginia. Ata u martuan më 19 prill të vitit 1852.[14] Rebecca ishte ende një studente e mjekësisë kur burri i saj Wyatt vdiq nga Phthisis pulmonalis (tuberkulozi) më 18 prill të vitit 1863. Ai është varrosur në Varrezat e Mount Hope në Boston. Diploma e saj M.D. u dha nën emrin e saj të martuar, Rebecca Lee.[15]

Në Saint John, New Brunswick, më 24 maj të vitit 1865, Rebecca u martua me Arthur Crumpler,[16] një ish skllav i fshehur nga Southampton County, Virxhinia. I lindur në vitin 1824, ai ishte djali i Samuel Crumpler, një skllav i Benjamin Crumpler. Arthur jetonte në një pasuri fqinje të një pronari të madh të tokës, Robert Adams. Ai shërbeu me Ushtrinë e Bashkimit në Fort Monroe, Virxhinia si një farkëtar, bazuar në trajnimin dhe përvojën e tij. Ai shkoi në Massachusetts në 1862 dhe u mor nga Nathaniel Allen, themelues i shkollës Weston Newton English and Classical, i quajtur Shkolla Allen.[17]

Rebecca dhe Arthur ishin anëtarë aktivë të Kishës Baptiste të Dymbëdhjetë, ku Arthuri ishte kujdestar, dhe në mes të dhjetorit të vitit 1870, vajza e tyre, Lizzie Sinclair Crumpler, lindi në shtëpinë e tyre në adresën 20 Garden Street.

Crumpler foli në një shërbim për Senatorin e Massachusetsit Charles Sumner pas vdekjes së tij në vitin 1874. Ajo lexoi një poemë që ajo kishte shkruar për të, ku "ajo me prekje aludoi në dashurinë e tij për Emerson të talentuar".[18] Nga viti 1880, Rebecca dhe Arthur u zhvendos në Hyde Park, Boston. [19]

Megjithëse «asnjë foto ose imazhe të tjera» të Crumpler nuk mbijetuan, një artikull i Boston Globe e përshkroi atë si «një grua shumë të këndshme dhe intelektuale dhe një punëtore të palodhur të kishës». Dr. Crumpler është 59 ose 60 vjeç, e gjatë dhe e drejtë, me një lëkurë të çelët dhe me flokë të kuq. [20] Për martesën, ajo tha se sekreti i një martese të suksesshme" është të vazhdojë në rutinë e kujdesshme të ditëve të ballafaqimit, derisa të kuptohet mirë mes të dyve "

Rebecca Crumpler vdiq më 9 mars të vitit 1895, në Fairview, Massachusetts, ndërsa ende jetonte në Hyde Park.[21] Ajo dhe bashkëshorti i saj Arthur janë varrosur në Varrezat e Fairview pranë vendbanimit të tyre në Hyde Park.[22] Arthur vdiq në Boston në vitin 1910.[23][24]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Henry Louis Gates; Evelyn Brooks Higginbotham (March 23, 2004). African American Lives. Oxford University Press. pp. 199–200. ISBN 978-0-19-988286-1. Retrieved May 2, 2013.
 2. ^ Henry Louis Gates; Evelyn Brooks Higginbotham (March 23, 2004). African American Lives. Oxford University Press. pp. 199–200. ISBN 978-0-19-988286-1. Retrieved May 2, 2013.
 3. ^ "Dr. Rebecca Lee Crumpler Biography". Changing the Face of Medicine. National Library of Medicine. Retrieved May 2, 2013.
 4. ^ Henry Louis Gates; Evelyn Brooks Higginbotham (March 23, 2004). African American Lives. Oxford University Press. pp. 199–200. ISBN 978-0-19-988286-1. Retrieved May 2, 2013.
 5. ^ "Dr. Rebecca Lee Crumpler Biography". Changing the Face of Medicine. National Library of Medicine. Retrieved May 2, 2013.
 6. ^ Darlene Clark Heine; Kathleen Thompson. A Shining Thread of Hope. Crown/Archetype. p. 162. ISBN 0-307-56822-9. Retrieved April 17, 2015.
 7. ^ "Dr. Rebecca Lee Crumpler". Changing the Face of Medicine. U.S. National Library of Medicine. Retrieved 29 January 2017.
 8. ^ An illustrative biographical catalogue of the principals, teachers, and students of the West Newton English and Classical School, West Newton, Mass., 1854-1893; including an account of the reunions November 15, 1871 and June 21, 1893. (1895)
 9. ^ Dr. Howard Markel (April 7, 2016). "Celebrating Rebecca Lee Crumpler, first African-American woman physician". PBS. Retrieved February 22, 2017.
 10. ^ Dr. Howard Markel (April 7, 2016). "Celebrating Rebecca Lee Crumpler, first African-American woman physician". PBS. Retrieved February 22, 2017.
 11. ^ Dr. Howard Markel (April 7, 2016). "Celebrating Rebecca Lee Crumpler, first African-American woman physician". PBS. Retrieved February 22, 2017.
 12. ^ "Dr. Rebecca Lee Crumpler Biography". Changing the Face of Medicine. National Library of Medicine. Retrieved May 2, 2013.
 13. ^ Dr. Howard Markel (April 7, 2016). "Celebrating Rebecca Lee Crumpler, first African-American woman physician". PBS. Retrieved February 22, 2017.
 14. ^ Wyatt Lee and Rebecca Davis marriage, Massachusetts, Marriage Records, 1840-1915. Massachusetts Vital and Town Records., April 19, 1852
 15. ^ Graduation Announcement, The Boston Herald, Tuesday, March 3, 1864.
 16. ^ "Marriage announcements". The Religious Intelligencer. Saint John, New Brunswick. June 2, 1865.
 17. ^ Anthony W. Neal (September 5, 2012). "Dr. Crumpler: Nation's first African American woman physician". The Bay State Banner. Retrieved February 22, 2017.
 18. ^ "The Colored People's Memorial". The News Journal. Wilmington, Delaware. March 17, 1874. p. 1 – via newspapers.com
 19. ^ Anthony W. Neal (September 5, 2012). "Dr. Crumpler: Nation's first African American woman physician". The Bay State Banner. Retrieved February 22, 2017.
 20. ^ "Sets in Colored Society". Boston Daily Globe. July 22, 1894. p. 29.
 21. ^ Anthony W. Neal (September 5, 2012). "Dr. Crumpler: Nation's first African American woman physician". The Bay State Banner. Retrieved February 22, 2017.
 22. ^ Adele Logan Alexander (December 18, 2007). Homelands and Waterways: The American Journey of the Bond Family, 1846-1926. Knopf Doubleday Publishing Group. p. 286. ISBN 978-0-307-42625-3.
 23. ^ Massachusetts, Death Index, 1901-1980, [Arthur Crumpler]
 24. ^ Massachusetts, Wills and Probate Records, 1635-1991. Suffolk. Probate Record Book, Vol 971-981, 1910-1911. [Arthur Crumpler].

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]