Rebecca Walker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rebecca Walker
Rebeccawalker.jpg
U lind në1969.11.17
Jackson, Mississippi, United States
ArsimiLamar University,
University of Houston–Clear Lake
PunësimiShkrimtare

Rebecca Walker (e lindur më 17 nëntor 1969 si Rebecca Leventhal) është një shkrimtare, feministe dhe aktiviste amerikane. Walker është konsideruar si një nga zërat e shquar të Feminizmit të Valës së Tretë që kur ajo botoi një artikull mbi feminizmin në vitin 1992 në revistën Znj në të cilën ajo shpalli "Unë jam Vala e Tretë"."[1]

Shkrimet, mësimet dhe fjalimet e Walkerit përqëndrohen në racën, gjininë, politikat, pushtetin dhe kulturën.[2][3] Në punën e saj të aktivizmit, ajo ndihmoi në bashkëveprimin e Fondit të Valës së Tretë që u shndërrua në Fondacionin e Valës së Tretë, një organizatë që mbështet gratë e reja të ngjyrave, intersekseve dhe trans individëve që kanë mjetet dhe burimet që duhet të jenë udhëheqës në Komunitete përmes aktivizmit dhe filantropisë.[4]

Walker bën shkrime të gjera dhe fjalime për drejtësinë gjinore, racore, ekonomike dhe sociale në universitete në mbarë Shtetet e Bashkuara dhe në nivel ndërkombëtar.[5]

Në vitin 1994, Time e quajti Walker si një nga 50 udhëheqësit e ardhshëm të Amerikës.[6] Puna e saj është botuar në vende të tilla si The Washington Post, The Huffington Post, Salon, Glamour dhe Thelbi dhe është paraqitur në CNN dhe MTV.[7]

Jeta e hershme dhe Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi Rebecca Leventhal në vitin 1969 në Jackson, Misisipi, vajza e Alice Walker, një shkrimtare afrikano-amerikane, puna e së cilës përfshin "The Color Purple"; dhe Mel Leventhal, i cili është amerikan hebre dhe një avokat i të drejtave civile. Prindërit e saj ishin martuar në New Jork para se të shkonin në Misisipi për të punuar në të drejtat civile.[8] Pasi prindërit e saj u divorcuan në vitin 1976, Rebecca e kaloi fëmijërinë e saj duke alternuar çdo dy vjet mes shtëpisë së babait të saj në pjesën Bronx në New York City, dhe mjedisit të nënës së saj kryesisht afrikano-amerikane në San Francisco. Ajo ndoqi Shkollën Urbane në San Francisco.

Kur ishte 15 vjeç, Rebecca vendosi të ndryshonte mbiemrin e saj nga Leventhal në Walker, mbiemrin e nënës së saj. Pas shkollës së mesme, ajo studioi në Yale University, ku u diplomua në vitin 1992. Rebecca identifikon si të zezë, të bardhë dhe hebraik, e cila është edhe titulli i memoarit të saj, i botuar Në vitin 2001.[9]

Shfaqja e saj si udhëheqëse në Feminizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walker u shfaq fillimisht si një feministe e shquar në moshën 22 vjeçare, kur ajo shkroi një artikull për revistën Ms. "Të bëhej vala e tretë".[10] Në artikullin e saj, Walker kritikon konfirmimin e Gjykatës së Lartë të Drejtësisë, Clarence Thomas, pasi u akuzua se kishte ngacmuar seksualisht Anita Hill, një avokate që mbikëqyri gjatë kohës së tij në Departamentin e Arsimit dhe EEOC.[11] Walker përcakton "feminizmin e valës së tretë" në fund të artikullit duke thënë: "Të jesh feminist është integrimi i një ideologjie të barazisë dhe fuqizimit të femrës në fibrën e jetës. Është për të kërkuar qartësi personale në mes të shkatërrimit sistematik, për t'u bashkuar me motrën me gratë kur shpesh jemi të ndarë, për të kuptuar strukturat e pushtetit me qëllim të sfidimin e tyre."[12]

Aktivizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fondi i Valës së Tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit nga Universiteti Yale, ajo themeloi fondin e valës së tretë, një organizatë jo-fitimprurëse që synonte inkurajimin e grave të reja të përfshiheshin në aktivizëm dhe rol udhëheqës. Misioni fillestar i organizatës, bazuar në artikullin e Walker, ishte të "mbushë një zbrazëti në udhëheqjen e grave të reja dhe të mobilizojë të rinjtë për t'u bërë më të përfshirë në mënyrë shoqërore dhe politike në komunitetet e tyre".Në vitin e saj të parë, organizata filloi një fushatë që regjistroi më shumë se 20,000 votues të rinj në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Organizata tani ofron grante për individët dhe projektet që mbështesin gratë e reja. Fondi u adaptua si Fondacioni i Valës së Tretë në vitin 1997 dhe vazhdon të mbështesë aktivistët e rinj. Pas zgjedhjeve presidenciale të nëntorit 2016 në Shtetet e Bashkuara, organizata mori më shumë se katër herë numrin normal të kërkesave për grante emergjente.[13]

Mësimdhënia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walker e sheh mësimin si një mënyrë për t'i dhënë njerëzve fuqinë për të folur të vërtetën, për të ndryshuar perspektivat dhe për të fuqizuar njerëzit me aftësinë për të ndryshuar botën.[14] Ajo mban leksione për shkrimin e kujtimeve, feminizmin e multi-gjeneratave, diversitetin në media, identitetin multi-racor, artet vizuale bashkëkohore dhe kulturat në zhvillim.[14]

E folura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walker përqendrohet në të folurin për identitetin multi-kulturor (duke përfshirë të sajin), mashkullorinë e shkolluar dhe feminizmin ndër-gjenerues dhe të tretë në shkollat ​​e mesme, universitetet dhe konferencat në mbarë botën. Ajo ka folur në Harvard, Exeter, Shef Royce, Oberlin, Smith, MIT, Xavier dhe Stanford. Ajo ka adresuar edhe organizata dhe korporata të ndryshme si Këshilli Kombëtar i Mësuesve të Gjuhës Angleze, Qendra e Arteve Walker, Shoqata Amerikane e Grave Universitare, Shoqata Kombëtare e Studimeve të Grave, Out and Equal, Organizata Kombëtare për Gratë dhe Associates Hewitt. Brenda Shteteve të Bashkuara, ajo është paraqitur në media të ndryshme të njohura si Good Morning America, Oprah dhe Charlie Rose.[15]

Librat dhe shkrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punë të mëdha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e saj e parë e madhe ishte libri To be Real: Tregimi i së Vërtetës dhe Ndryshimi i Fytyrës së Feminizmit (1996), i cili përbëhej nga artikujt që Walker përpiloi dhe redaktoi. Libri rivlerësoi lëvizjen feministe të kohës. Rishikuesi Emilie Fale, Asistent Profesor i Komunikimit në Kolegjin Ithaca, e përshkroi atë: "Njëzet e tre kontribues në" Të Jesh Real "ofrojnë perspektiva dhe përvoja të ndryshme që sfidojnë stereotipet tona të besimeve feministe, ndërsa bisedojnë ujërat e trazuara të roleve gjinore, politikën e identitetit Dhe "feminizmin e fuqisë". Si një koleksion "dëshmish personale", kjo punë tregon se si aktivistët e valës së tretë përdorin tregime personale për të përshkruar përvojat e tyre me padrejtësi shoqërore dhe gjinore. Kontribuuesit në punë përfshijnë feministë të shquar si Naomi Wolf. Sipas faqes së Walker, ky libër është mësuar në programet e Studimeve Gjinore në mbarë botën.

Në biografinë e saj, Black, White and Jewish: Autobiografi e Shifting Self (2000), Walker eksploron vitet e saj të hershme në Misisipi si fëmijë i prindërve që ishin aktivë në vitet e mëvonshme të Lëvizjes për të Drejtat Civile. Ajo gjithashtu prek jetesën me dy prindër me karriera shumë aktive, të cilat ajo beson se çoi në ndarjen e tyre. Ajo diskuton për ndeshjen me paragjykimet racore dhe vështirësitë për të qenë të përzier në një shoqëri me barriera të ngurta kulturore. Ajo gjithashtu diskuton zhvillimin e seksualitetit dhe identitetit të saj si një grua biseksuale.

Biografia Dashuria e fëmijës: Zgjedhja e nënës pas një jete të përjetshme (2007), hulumton jetën e saj me një djalë pasanik dhe biologjik, kundër një kornize të feminizmit. Ajo diskuton temat tradicionale të shtatzënisë, të tilla si dieta dhe përgatitja për punë. Duke pasur parasysh përvojën e vet Walker, ajo inkurajon gratë e reja që të kuptojnë se amësia është e mundur edhe kur ata kanë një karrierë ose nëse i rezistojnë asaj për shkak të fëmijërisë së vështirë. Ajo thotë se libri trajton tregëtinë e "punës kundrejt amësisë" që gratë e gjeneratës së saj dhe fytyra më e re, pasi u rritën në një peizazh social që beson se gratë duhet të bëjnë një zgjedhje për të pasur fëmijë. Ajo tha se ajo ishte e frymëzuar të shkruante librin me lindjen e djalit të saj, Tenzin. Ngritja e saj ka ndryshuar disa nga pikëpamjet e saj mbi lidhjet familjare dhe amësisë.

Lista e plotë e punimeve:

 • To be Real: Telling the Truth and Changing the Face of Feminism (1996) (Editor)
 • Black, White and Jewish: Autobiography of a Shifting Self (2000)
 • What Makes A Man: 22 Writers Imagine The Future (2004) (Editor)
 • Baby Love: Choosing Motherhood After a Lifetime of Ambivalence (2007)
 • One Big Happy Family: 18 Writers Talk About Polyamory, Open Adoption, Mixed Marriage, Househusbandry, Single Motherhood, and Other Realities of Truly Modern Love (2009) (Editor)
 • Black Cool: One Thousand Streams of Blackness (Soft Skull Press, February 2012) (Editor)[16]
 • Adé: A Love Story (2013), (first novel)

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walker identifikohet si biseksual. Ajo kishte një marrëdhënie me muzikantin neo-soul Meshell Ndegeocello, djalin e të cilit ajo e ka ndihmuar të rritet edhe pasi të rriturit u ndanë.[17][18]

Në moshën 37-vjeçare, ajo u bë shtatzënë gjatë marrëdhënies së saj me partnerin e saj Glen, një mësues budist. Ata kishin një djalë së bashku me emrin Tenzin, i lindur në vitin 2007.[19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Walker, Rebecca (2011-10-27). "Anita Hill Woke Us Up". Huffington Post. Marrë më 2017-04-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "About". www.rebeccawalker.com. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2017. Marrë më 14 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Rosenbloom, Stephanie (2007-03-18). "Alice Walker - Rebecca Walker - Feminist - Feminist Movement - Children". The New York Times. ISSN 0362-4331. Marrë më 2017-04-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "About". Third Wave Fund. Marrë më 2017-04-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Speaking". www.rebeccawalker.com. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2017. Marrë më 14 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Miller, Zeke J.; Rothman, Lily (5 dhjetor 2014), "What Happened to the 'Future Leaders' of the 1990s?", TIME Magazine, marrë më 17 gusht 2015 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Full Biography". www.rebeccawalker.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2017. Marrë më 14 gusht 2017.
 8. ^ Ross, Ross (8 prill 2007). "Rebecca Walker bringing message to Expo". Pensacola News Journal. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2007. Marrë më 8 prill 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Rebecca Walker (2008-05-23). "Rebecca and her mother". London: Dailymail.co.uk. Marrë më 2013-12-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Walker, Rebecca (1992). "Becoming the Third Wave". Ms. Magazine. 11, no. 2 (2): 39–41. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Walker, Rebecca (2011-10-27). "Anita Hill Woke Us Up". Huffington Post. Marrë më 2017-04-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ HeathenGrrl's Blog: Becoming the Third Wave by Rebecca Walker. Heathengrrl.blogspot.com (2007-02-28). Retrieved on 2012-05-07.
 13. ^ "Welcome to Third Wave Fund!". Third Wave Fund. Marrë më 2017-04-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b "Speaking". www.rebeccawalker.com. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2017. Marrë më 14 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Full Biography". www.rebeccawalker.com. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2017. Marrë më 14 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Staff (December 12, 2011). "Black Cool: One Thousand Streams of Blackness. Edited by Rebecca Walker.", Publishers Weekly.
 17. ^ Maran, Meredith (28 maj 2004), "What Little Boys are Made of", Salon, arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2011, marrë më 7 prill 2011 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Rosenbloom, Stephanie (18 mars 2007), "Evolution of a Feminist Daughter", The New York Times, marrë më 7 prill 2011 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Krum, Sharon (2007-05-26). "'Can I survive having a baby? Will I lose myself ... ?'". The Guardian. ISSN 0261-3077. Marrë më 2017-04-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]