Reblochon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Reblochon
Shteti i origjinësFrancë
RajoniLugina e Alpeve, lugina e Arlyt (Rangu Aravis)
Burimi i qumështitLopa
PasterizuarJo
TeksturaLëkura e butë e larë, e pjekur deri në njolla[1]
Përmbajtja e yndyrnave45%
Pesha450 g (avg)
Mosha6–8 javë
CertifikimiAOC 1958

Reblochon ( shqiptimi frëngjisht: [ʁəblɔʃɔ̃] ) është një djathë francez i butë i larë dhe i pjekur deri në njolla i bërë në rajonin alpin të Savojës së Epërme nga qumështi i papërpunuar i lopës. Ka përcaktimin e vet AOC .

Reblochon u prodhua për herë të parë në luginat Thônes dhe Arly, në masivin Aravis . Thônes mbetet qendra e prodhimit të Reblochon; Djathrat bëhen ende në kooperativat lokale. Deri në vitin 1964 Reblochon prodhohej edhe në zonat italiane të Alpeve. Më pas, djathi italian është shitur në sasi në rënie me emra të tillë si Rebruchon dhe Reblò alpino .

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reblochon nga shtëpitë-ferma, duke u tharë para pjekjes

Reblochon është një djathë i butë i larë dhe i pjekur deri në njollë i bërë tradicionalisht nga qumështi i papërpunuar i lopës. Racat më të mira, të nevojshme për prodhimin e qumështit nga vjen ky djathë janë Abondance, Tarentaise dhe Montbéliarde . Ky djathë është 14 centimetra në diametër dhe 3-4 centimetra i trashë, ka një qendër të butë me lëkurë të larë dhe peshon mesatarisht 450 gramë Si dëshmi se është e vjetëruar mirë në një bodrum të ajrosur, lëkura e këtij djathi është e mbuluar me një myk të bardhë të imët. Periudha optimale për të shijuar këtë djathë është midis majit dhe shtatorit pasi të ketë kaluar moshën gjashtë deri në tetë javë.  Është gjithashtu i shkëlqyer nga marsi në dhjetor. 

Reblochon ka një shije arrore që mbetet në gojë pasi qendra e tij e butë dhe e njëtrajtshme është shijuar. Është një përbërës thelbësor i tartiflettes, një gratin Savojas i bërë nga patatet, bejkon (lardon) dhe qepë. Në vitin 2002 u prodhuan 17.4 milionë kilogramë Reblochon. 

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fox, Patrick. Cheese: Chemistry, Physics and Microbiology. p. 200.